No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Nezabudni na mňa v aute. Polícia pokračuje v kampani a upozorňuje

Zdroj: Polícia SR

RIMAVSKÁ SOBOTA – Aj počas tohto leta pokračuje celoslovenská preventívno-informačná kampaň Polície SR "Nezabudni na mňa v aute!“. O prebiehajúcej kampani informovala Lenka Lásová, preventistka Okresného riaditeľstva policajného zboru v Rimavskej Sobote.

"Kampaň je adresovaná vodičom, ktorých chceme upozorniť na to, aké je nebezpečné ponechať dieťatko alebo zvieracieho miláčika v rozhorúčenom vozidle. V tomto horúcom letnom počasí, aj tento týždeň sa zrejme budú lámať teplotné rekordy, je veľmi dôležité nezabudnúť alebo nenechávať deti alebo zvieratá samotné, bez dozoru, v uzatvorenom vozidle ani na chvíľku," uviedla preventistka.

Ako ďalej uviedla, teplota vo vozidle sa môže vyšplhať na 50 – 70 stupňov celzia a vnútrajšok auta sa tým mení na "skleník“.

Zdroj: Polícia SR

Pri dlhodobom pobyte u dieťaťa môže dôjsť k zlyhávaniu základných životných funkcií –
vedomia, dýchania a krvného obehu, v niektorých prípadoch môže nastať smrť a to už po 15 až 20
minútach.
K takýmto tragédiám dochádza nielen v zahraničí, ale na Slovensku, uvádza preventistka. "Niekedy nie je problém v tom, že by vodič dieťa alebo zviera v aute zabudol, len si jednoducho myslí, že tú chvíľku napríklad spiace dieťa alebo psík v aute vydrží a odbehne si napríklad do obchodu, k lekárovi alebo niečo rýchlo vybaviť na úrad… ani pootvorené okienko situáciu nezachráni," upozorňuje Lenka Lásová.

Ponechanie dieťaťa v aute môže mať aj trestnoprávnu dohru

V prípade ponechania dieťaťa v aute môže ísť o trestný čin opustenia dieťaťa, ktoré si nevie pomôcť samo. Osoba môže navyše čeliť aj obvineniu z ublíženia na zdraví či v krajnom prípade z usmrtenia, ak takéto konanie viedlo k poškodeniu zdravia či k smrti dieťaťa.

Ponechanie zvieraťa v rozhorúčenom aute sa môže riešiť v rovine priestupku vo veterinárnej oblasti, za určitých okolností môže mať skutok aj trestnoprávnu dohru v podobe trestného činu týrania zvierat.

Ako postupovať, ak ste svedkami podobnej situácie

Preventistka ďalej vysvetľuje, ak sa v uzatvorenom vozidle bez dozoru nachádza dieťa alebo zviera v každom prípade je potrebné konať okamžite.

Ak je to možné, zabezpečte prítomnosť majiteľa vozidla - ak je vozidlo odparkované napr. pred
nákupným centrom, požiadajte pracovníkov infocentra alebo SBS-ky, aby vyvolali vodiča podľa EČV
a typu vozidla
Ak to nie je možné, zavolajte mestskú políciu na číslo 159 alebo políciu na čísle 158, prípadne
tiesňovú linku 112, kde vám poskytnú radu, ako ďalej postupovať, resp. k vám na miesto bude
vyslaná policajná hliadka.

"Aj keď všetci žijeme uponáhľaným životom, nezabudnite sa predtým ako vystúpite z auta obzrieť aj na zadné sedadlá. Prajeme vám pekné ale hlavne bezpečné leto," dodáva preventistka Lenka Lásová.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross