No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Počet internetových podvodov rapídne rastie, obeťami bývajú seniori i mladiství

Zdroj: Lenka Lásová

Podľa informácií zo slovenských bánk ešte nikdy nebolo toľko podvodov, ktoré robia organizované skupiny na bežných ľuďoch, ako za posledné obdobie. Tieto podvody majú rôzne podoby. Okrem seniorov sa obeťami internetového násilia často stávajú deti a mladiství.

Druhý februárový utorok je už niekoľko rokov označovaný ako Medzinárodný deň bezpečnejšieho internetu, pri tejto príležitosti polícia Slovenskej republiky realizuje v priebehu celého týždňa celoslovenskú preventívnu kampaň s názvom Deň bezpečného internetu.

Článok pokračuje pod reklamou


Rodičia často nevedia, ako a s kým trávia deti čas na internete, či s kým komunikujú, s kým sú v kontakte alebo s kým zdieľajú informácie zo súkromia alebo citlivé fotografie či videá. Polícia SR preto vyzýva k opatrnosti a bezpečnosti našich detí nielen v reálnom svete, ale aj v kyberpriestore. “Aj v tomto virtuálnom prostredí deťom hrozí množstvo nebezpečenstiev, najmä rôzne formy kyberšikanovania. Väčšina problémov, ktoré vznikajú s využívaním sociálnych sietí, súvisí s nevedomosťou, nedostatočnou obozretnosťou a prílišnou dôverčivosťou detí. A ak sa deti stanú obeťou kyberšikanovania, dôsledky môžu byť fatálne,” uviedla rimavskosobotská policajná preventistka Lenka Lásová. 

Ohováranie, obťažovanie, vydieranie alebo zverejňovanie nepravdivých informácií je trestné, aj keď sa deje prostredníctvom internetu. Trestnoprávne zodpovedné sú osoby už od 14 rokov a môžu sa stať nielen obeťou, ale aj páchateľmi trestnej činnosti – a to aj v online priestore. “Nielen kyberšikanovanie, ale aj ´nevinné´ preposielanie fotografií alebo videí, ktorých obsah je zdanlivo neškodný, skutočnosti môže niesť znaky detskej pornografie, alebo sa môže jednať o extrémistický materiál a podobne, môže byť z trestnoprávneho hľadiska trestným činom,” upozornila Lásová.

Článok pokračuje pod reklamou


A aké sú tipy na bezpečné používanie internetu?

  • Na sociálnych sieťach rozmýšľajte dvakrát a zdieľajte obsah s rozumom.
  • Nezverejňujte žiadne osobné údaje, kontakty ani citlivé informácie.
  • Dávajte si pozor na to, s kým komunikujete.
  • Sociálne siete sú plné falošných profilov, za ktorými sa môžu skrývať podvodníci alebo sexuálni predátori.
  • Nezverejňujte fotografie v plavkách, spodnej bielizni ani intímne fotografie alebo videá – môžu sa stať nástrojom pomsty, vydierania alebo sextingu.
  • Nenakrúcajte a nerozširujte fotky alebo videá, ktoré zobrazujú násilie.
  • Pozor na hanlivé, vulgárne alebo extrémistické komentáre a statusy.
  • Uvedomte si, že čo raz zverejníte na internete, už tam navždy ostane.

Polícia SR realizuje na túto tému rôzne preventívne aktivity nielen v tento týždeň, ale počas celého roka pre všetky vekové kategórie. Bezpečnosť na internete je dôležitá aj pre slovenských seniorov, aj oni sa stretávajú s rôznymi lákavými ponukami od falošných profilov, či dokonca inštitúcií a bánk na Slovensku. 

“Apelujeme však najmä na rodičov najmä maloletých detí, aby sa rozprávali so svojimi deťmi aj o týchto témach a naučili ich používať internet zodpovedne a bezpečne, tiež aby venovali pozornosť tomu, ako ich deti trávia čas v online priestore, aké sociálne siete využívajú, aké online hry hrajú a aké stránky na internete sledujú, napríklad aj prostredníctvom rodičovskej kontroly,” vyzvala preventistka.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross