No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podvodníci opäť „úradovali“ medzi seniormi, polícia preto apeluje na obozretnosť dôchodcov

4. októbra 2018 |  | | |

Polícia v Banskobystrickom kraji opäť zaznamenala prípady, kedy sa neznámi páchatelia pokúsili o podvod na senioroch. „Na túto protiprávnu činnosť, pri ktorej sú seniori okrádaní alebo uvádzaní do omylu sme za ostatné obdobie upozornili občanov opakovane,“ uviedla pre Rimava.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Kováčiková, podľa ktorej prípadov kedy je zneužívaná dôvera starších ľudí však napriek tomu neustále pribúda.

Keďže podľa jej slov pri dokonaných skutkoch nešlo o „malé“ peniaze, polícia považuje za dôležité na tieto prípady neustále upozorňovať naďalej. „Niekoľko prípadov sme za posledné dni zaznamenali napríklad v Breznianskom okrese, kde podvodníci použili opäť „starý známy“ trik, kedy svojim obetiam zavolali, predstavili sa ako lekári a uviedli, že volajú v mene ich príbuzného, ktorý mal spôsobiť dopravnú nehodu, pri ktorej sa zranil tak, že nemôže telefonovať on osobne. Od seniorov požadovali uhradiť finančnú hotovosť na účet v banke. Našťastie ani v jednom z ich pokusov sa tentoraz obete zlákať nenechali. Naopak, všetci si informácie najskôr overili u svojich príbuzných a tak zistili, že ide o pokus podvodu,“ priblížila a dodala, že toto je jeden zo správnych spôsobov, ako postupovať v prípade, že zavolá cudzia osoba na pevnú linku alebo mobil.

Podvodníci však môžu používať rôzne iné „finty“.

Cudzia osoba zavolá na pevnú linku alebo mobil,  predstaví sa ako príbuzný (napríklad syn, vnuk, dcéra, brat) a žiada o finančnú pomoc. Neskôr opäť zavolá, že pre peniaze nemôže prísť osobne a poprosí dotyčnú osobu, aby peniaze odovzdala jeho sekretárke, kamarátovi či inej osobe.

Niekto Vás osloví na ulici, že nie je tunajší, milo Vás poprosí, aby ste mu ukázali cestu do nemocnice, následne Vás úpenlivo prosí, aby ste mu požičali peniaze na zaplatenie operácie pre jeho známeho alebo príbuzného, ktorý mal ťažkú nehodu a leží v nemocnici vo vážnom stave. Ako zálohu Vám ponúkne peniaze v inej mene.

Cudzia osoba Vám zazvoní pri dverách,  predstaví sa ako pracovník istej spoločnosti a tvrdí, že Vám prišiel odovzdať výhru alebo Vám niekto telefonicky oznámi, že ste sa stali výhercom.

Niekto Vám zazvoní pri dverách a prestaví sa ako pracovník plynární, elektrární, vodární, či iných spoločností a tvrdí, že prišiel odpísať stav plynomeru, vodomeru alebo elektromeru alebo Vám prišiel vyplatiť preplatok či inkasovať nedoplatok.

Niekto Vám zazvoní pri dverách a ponúka na predaj rôzny tovar za výhodné zľavy (napríklad hrnce, nože, deky, stavebné náradie).

„Nevpúšťajte takéto osoby do svojich príbytkov, pokiaľ si nie ste istí, že ide o skutočných zamestnancov spoločností. Snažte sa overiť túto skutočnosť u ich zamestnávateľa, či na obecnom úrade alebo požiadajte svojho suseda či príbuzného, aby bol prítomný pri vstupe takejto osoby do Vášho príbytku. V žiadnom prípade nedávať peniaze osobe, ktorú nepoznáte, ani keď Vám tvrdí, že ju poslal Váš príbuzný. Nikdy na takéto, či podobné požiadavky nepristupujte, vyhýbajte sa komunikácii s týmito osobami. Ak máte čo i len podozrenie, že by mohlo ísť o podvodníkov, kontaktujte ihneď políciu na čísle 158,“ avizuje hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross