No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podvodníci stále úradujú, polícia varuje najmä seniorov

policia-sudPodvodníci, ktorí okrádajú najmä starých ľudí naďalej úradujú. Polícia obvinila zo zločinu porušovania domovej slobody v súbehu s prečinom podvodu spáchaného v štádiu pokusu, 34-ročného muža z Lučenca, ktorého prichytili priamo pri čine. Rimava.sk o tom informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Podľa jej slov obvinený vo štvrtok, 28. júla, medzi 12.15 až 17.30 hodinou približne 10-krát zatelefonoval na číslo pevnej linky zriadenej v byte na Tatranskej ulici v Banskej Bystrici, ktorý užíva 87-ročná dôchodkyňa. „Uvádzal ju do omylu tým, že sa predstavil ako jej vnuk, ktorý sa dostal do problémov tým, že mal asi pred mesiacom nehodu a potrebuje 4 tisíc eur, pretože mu rodina ženy s dieťaťom, do ktorých nabúral robí problémy,“ uviedla hovorkyňa, podľa ktorej obvinený zdôrazňoval, že o tom nesmie nikto vedieť a to ani jeho rodičia. Na základe toho mu podľa Faltániovej poškodená najprv uverila a uviedla, že má doma hotovosť len 2 tisíc eur. Ako ďalej hovorkyňa doplnila obvinený poškodenej jej povedal, že pre peniaze pošle človeka aj s papiermi od notára.

Podvodníci sa ulakomili aj na dôchodcov i predavačov v Rimavskosobotskom okrese.

„Okolo 17.30 hod. prišiel za ňou muž, ktorý sa predstavil ako „Mesároš“, pričom na jej výzvu, že chce vidieť papier od notára, bez slov a proti jej vôli vstúpil do chodby bytu a zatvoril za sebou dvere, kde bol následne zadržaný príslušníkmi odboru kriminálnej polície, ktorí boli na miesto privolaní dcérou poškodenej,“ poznamenala a dodala, že muž sa snažil utiecť, ale bol zadržaný, pričom pri zadržaní kládol aktívny odpor a z tohto dôvodu mu boli založené putá.

Po vykonaní procesných úkonov vyšetrovateľ obvineného umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na návrh na jeho väzobné stíhanie. Sudca okresného súdu vzal v sobotu, 30. júla, obvineného do väzby. Za tieto skutky hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Podvodník v rovnaký deň úradoval aj v okrese Poltár

Na podvodníka natrafila aj 82-ročná dôchodkyňa v okrese Poltár, ktorú doposiaľ neznámy páchateľ obral o 2 tisíc eur. Polícia už začala voči nemu trestné stíhanie za prečin krádeže. Ako ďalej Rimava.sk informovala Faltániová, vo štvrtok, 28. júla, okolo 11.30 hodine, v katastri obce Šoltýska, pri rekreačnej oblasti Kokava nad Rimavicou, páchateľ prišiel k rodinnému domu 82-ročnej dôchodkyni a uviedol, že majú veľký preplatok na elektrickej energii. „Povedal, že jej dá 120 eur, avšak mal len 500-eurovú a 20-eurovú bankovku, ktoré jej podal a vypýtal si od nej výdavok 400 eur,“ priblížila hovorkyňa. Podľa Faltániovej keď si poškodená vzala peňaženku s peniazmi a chcela z nej vybrať 400 eur, peňaženku aj s bankovkami ktoré jej podal, vytrhol z ruky a vybehol von z domu, kde nasadol do osobného motorového vozidla nezistenej značky a nezisteného evidenčného čísla, tmavej farby a z miesta ušiel.

Polícia opäť varuje a žiada aj seniorov, aby boli opatrní, aby neodovzdávali a nepožičiavali peniaze osobám, ktoré nepoznajú. „Najskôr si overte, či naozaj volá Váš príbuzný, ktorý Vás v telefóne žiada o požičanie peňazí na kúpu auta alebo na iné účely. Zavolajte svojmu príbuznému a nedávajte peniaze do rúk osobe, ktorú nepoznáte, aj keď tvrdí, že ju za Vami posiela Váš príbuzný. Preverte si, či ide o skutočných zamestnancov spoločností, ktorí Vám prišli bez ohlásenia vykonať odpis spotreby vody, plynu, elektriny alebo vyplatiť preplatok. Preplatky a nedoplatky sa nevyplácajú v hotovosti,“ avizuje policajná hovorkyňa.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross