No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podvody na senioroch pretrvávajú, páchatelia za pár dní okradli dôchodcov o tisíce eur

perex-podvodyPodvody na senioroch stále pretrvávajú. Páchatelia počas minulého víkendu a začiatkom tohto týždňa okradli ďalších dôchodcov v celkovej hodnote takmer 10 tisíc eur. Rimava.sk o tom informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Andrea Petrovičová.

„Páchatelia sa pod rôznymi zámienkami dostávajú do blízkosti seniorov, uvedú ich do omylu, a podvodom či obyčajnou krádežou ich pripravia o úspory alebo cenné predmety,“ uviedla Petrovičová. Ako priblížila, obeťou sa stala i 67-ročná žena z Ľuboriečky v okrese Veľký Krtíš, ktorú doposiaľ neznámi páchatelia telefonicky kontaktovali. „Pričom jeden z páchateľov tvrdil, že syn poškodenej mal spôsobiť dopravnú nehodu pod vplyvom alkoholu, pri ktorej mal vážne zraniť jeho manželku. Druhý z páchateľov, ktorý vystupoval ako doktor (MUDr. M.) tvrdil, že vybaví, aby syn poškodenej nemal z tejto „dopravnej nehody“ žiadne problémy,“ opísala hovorkyňa a dodala, že takýmto spôsobom vylákali v nedeľu, 30. októbra, od dôchodkyne hotovosť vo výške 800 eur a o deň neskôr ďalších 1500 eur. „Celkovo tak dôchodkyni spôsobili škodu vo výške 2 300 eur,“ doplnila a dodala, že polícia začala trestné stíhanie vo veci zločinu podvodu spáchaného formou spolupáchateľstva.

Druhý prípad sa stal v okrese Lučenec. Neznámy páchateľ, vystupujúci ako policajt, prišiel podľa Petrovičovej v nedeľu (6.11.) k dverám rodinného domu v Dobroči a 84-ročnému mužovi uviedol, že jeho syn mal haváriu. „Pod zámienkou, že je potrebné zaplatiť za odťah nepojazdného auta, vylákal od dôchodcu tisíc eur. Následne páchateľ využil nepozornosť seniora a z plechovej krabičky, kde mal uschované peniaze, ukradol 4 500 eur. Potom z miesta odišiel,“ povedala hovorkyňa. Ako ďalej avizovala, páchateľ bol približne 175 cm vysoký, strednej postavy, mal podlhovastú tvár a pravdepodobne čierne vlasy, mal oblečenú čiernu bundu (s nápisom Polícia) a čierne nohavice. „Oblečenie pripomínalo policajnú uniformu. Na hlave mal čiernu šiltovku,“ podotkla a zároveň doplnila, že polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu podvodu v súbehu s prečinom krádeže.

Podvodu sa nevyhol ani 67-ročný muž z Tisovca, ktorého v pondelok, 7. novembra, telefonicky kontaktoval doposiaľ neznámy páchateľ a predstavil sa ako jeho syn. Podľa Petrovičovej tvrdil, že rovnako ako v predchádzajúcich prípadoch mal dopravnú nehodu a potrebuje peniaze na vyplatenie doktora. „Požiadal poškodeného, aby doniesol 2 tis. eur na vopred dohodnuté miesto ku kostolu. Keď tam poškodený prišiel, na mieste sa nikto nenachádzal. Rozhodol sa teda vrátiť domov. V tom prišlo pred jeho dom osobné motorové vozidlo čiernej farby bližšie neurčenej značky, v ktorom sedel páchateľ približne vo veku 50 rokov,“ ozrejmila. Páchateľ otvoril podľa jej slov okno na strane spolujazdca a povedal dôchodcovi, aby peniaze položil na sedadlo spolujazdca. Keď tak urobil, páchateľ odišiel s vozidlom na neznáme miesto. Seniorovi tak vznikla škoda vo výške 2 tis. eur.

V tejto súvislosti ako aj opakujúcim sa podvodom na senioroch, polícia avizuje, aby dôchodcovia boli pri obdobných telefonátoch a návštevách maximálne obozretní. „Nikdy nedávajte cudzím osobám peniaze, svoje ťažko ušetrené úspory. Vždy si overte, či volal Váš príbuzný – obratom a bezodkladne mu zavolajte. Cudzie osoby nikdy nevpúšťajte do svojho príbytku. Pokiaľ sa Vám osoba predstaví ako policajt, overte si túto skutočnosť na bezplatnom telefónnom čísle Polície – 158. Na uvedené číslo volajte aj v prípade, že máte podozrenie, že by mohlo ísť o podvod a neviete sa skontaktovať s príbuznými,“ upozorňuje Petrovičová.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross