No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Podvody pribúdajú aj v okrese Rim. Sobota: Nedarujte zlodejom svoje úspory

Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay

Vianoce sa blížia a na nákup darčekov, resp. predaj svojich vecí prostredníctvom online bazárov máte už len pár chvíľ. A práve vašu časovú tieseň dokážu podvodníci veľmi dobre využiť. Páchatelia sa pod rôznymi zámienkami snažia vylákať údaje k vašej platobnej karte alebo prihlasovacie údaje k vášmu bankovému účtu a ak sa necháte nachytať, výsledkom je, že môžete prísť o všetky úspory. Aj keď na podvody polícia neustále upozorňuje, stále sa nájde niekto, kto naletí. Upozornite preto aj svojich blízkych na najčastejšie praktiky podvodníkov.

"Podvodníci vás môžu kontaktovať rôznymi spôsobmi – napríklad vám príde SMS, e-mail alebo iné upozornenie od odosielateľa, ktorý sa tvári ako ‚Slovenská pošta' alebo iná prepravná spoločnosť a vyzve vás na úhradu poplatku – za doručenie zásielky, skladovanie zásielky a pod. tým spôsobom, že vám je priamo v správe zaslaný link, kde máte zadať údaje z vašej platobnej karty, resp. prihlasovacie údaje k vášmu účtu. Vy ale žiaden balík neočakávate ani neposielate," upozorňuje na praktiky polícia.

Článok pokračuje pod reklamou


Na sociálnych sieťach zas môžete natrafiť na falošnú stránku, kde vám sľubujú rôzne vecné výhry (vírivky, altánky...) alebo finančné výhry – stačí sa zapojiť do súťaže, zdieľať príspevok a výhra vo výške 30 000 eur môže byť vaša. Ale na to, aby vám bola „výhra poslaná“, musíte zadať údaje z platobnej karty. Aj v tomto prípade ide samozrejme o podvod.

K TÉME: Polícia varuje: v období Vianoc pribúdajú krádeže, na toto si dajte pozor

"Tiež si dajte veľký pozor, ak niečo predávate prostredníctvom bazárového portálu a na váš inzerát niekto podozrivo rýchlo odpíše prostredníctvom mobilnej aplikácie (napr. WhatsApp), prejaví záujem o vami ponúkaný produkt, za ktorý vám chce ihneď zaplatiť a žiada od vás číslo platobnej karty, na ktorú ‚vám pošle peniažky',“ opísala Lenka Lásová, rimavskosobotská policajná preventistka, ďalší spôsob vylákania platobných údajov, ktorý využívajú podvodníci.

Preto si dobre rozmyslite, kedy a komu poskytujete údaje z vašej platobnej karty – buďte obozretní, napríklad ak žiadnu zásielku poštou neočakávate, na oficiálnej webovej stránke „spoločnosti“ si overte, či taká vôbec existuje, či je daná súťaž vyhlásená, resp. overte si iné údaje, ktoré sú vám zaslané.

Sledujte stránku Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti Facebook, kde polícia na praktiky zlodejov upozorňuje.

Ako upozorňuje policajná preventistka, myslite vždy na to, že platobná karta slúži na výber hotovosti alebo platbu či prevod finančných prostriedkov z vášho účtu, nikdy nie na vklad na váš účet. To isté platí o prihlasovacích údajoch k vášmu bankovému účtu. Ak vám chce niekto poslať peniaze, potrebuje na to číslo vášho účtu v banke (vo forme IBAN) nikdy nie číslo platobnej karty.

"V prípade akéhokoľvek podozrenia na žiadne linky neklikajte a platobné údaje nikde nezadávajte, tieto môžu byť podvodníkmi zneužité a vy môžete prísť o svoje celoživotné úspory," dodala Lenka Lásová.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross