No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Policajti budú večer zisťovať či chodci nosia reflexné prvky

10. januára 2014 |  | | |

ilustračné fotoRimavskosobotskí policajti budú večer zisťovať či chodci, ktorí sa pohybujú po ceste, používajú reflexné prvky. „Nemotoroví účastníci budú príslušníkmi polície upozorňovaní na novozavedenú povinnosť používania reflexných doplnkov aj v obci,“ uviedla pre Rimava.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Petra Vašková, podľa ktorej kontrola potrvá dnes od 17.00 do 21.00 hod. Ako pripomenula, od začiatku tohto roka došlo k zmenám v cestnom zákone, kde sa rozšírili povinnosti chodcov. Zároveň spomenula, že zmeny si vyžiadal aj vývoj dopravnej nehodovosti s ťažkými následkami pre chodcov, ktorí sú v cestnej premávke najzraniteľnejší.

"Je veľmi dôležité, aby bol chodec na ceste viditeľný, a tým sa stáva práve vďaka reflexným prvkom, ktoré odrážajú svetlo. Ak skombinuje nápadnú farbu odevu s reflexnými prvkami, bude omnoho viditeľnejším a zvýši tak svoju bezpečnosť," doporučuje Vašková.
V Banskobystrickom kraji do konca novembra minulého roka došlo k 1299 dopravným nehodám. Chodci mali účasť na 111 kolíziách, z čoho viac ako 90 z nich bolo podľa Vaškovej zrazených v meste alebo v obci. Podľa polície chodci zavinili až 46 dopravných nehôd, čo je viac ako a roku 2012. Na cestách v kraji ubudol počet nehôd s tragickým koncom približne o polovicu, o život prišli piati chodci. Alkohol u zrazených chodcov namerali v 12 prípadoch čo je tiež menej ako v roku 2012.

V prípade, že chodci nebudú mať povinné reflexné prvky, môže im byť uložená bloková pokuta až do výšky 50 eur. „V prvom rade samotnému chodcovi by malo záležať na jeho vlastnej bezpečnosti. Našim cieľom nie je chodcov pokutovať, ale našou prioritou je naučiť ich chrániť si vlastný život a zdravie,“ dodala Vašková.

Polícia dnes spustila celoslovenskú dopravnú kontrolu. Policajti sa okrem chodcov a cyklistov zamerajú predovšetkým na dodržiavanie najvyššej povolenej rýchlosti, nesprávny spôsob jazdy a dodržiavanie zákazu požívania alkoholu a iných návykových látok.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross