No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Polícia v Rimavskej Sobote upozorňuje na podvody, roztrhlo sa s nimi vrece

RIMAVSKÁ SOBOTA – Polícia v Rimavskej Sobote upozorňuje na nárast online podvodov formou Phisingu, kde sa škoda v jednotlivých prípadoch pohybuje rádovo v tisíckach eur.

Podstata podvodu je nasledovná: vy ako predávajúci ponúknete tovar, ktorý nepotrebujete, na odpredaj prostredníctvom bazárového portálu, najčastejšie bazos.sk.

Článok pokračuje pod reklamou


Následne sa vám ozve „kupujúci“ najčastejšie prostredníctvom aplikácie WhatsApp alebo e-mailom (podľa toho, aký kontakt zadáte) a prejaví o váš tovar záujem. Môže, ale nemusí položiť zopár ďalších doplňujúcich otázok, ako napríklad či je tovar stále na predaj, v akom je stave a či je cena konečná. Tieto otázky však majú iba zvýšiť dôveryhodnosť „kupujúceho“. Komunikácia je obvykle lámanou slovenčinou s chybami, prekladaná cez prekladač.

"Ďalej vám kupujúci oznámi, že ‚je z ďaleka', alebo ‚je zaneprázdnený a osobne nemôže pre tovar prísť' a podobne. A preto posiela kuriéra – napr. Slovenskej pošty, DPD, TNT, PACKETa... a peniažky za tovar vám posiela ‚vopred v hotovosti v obálke' či ‚bezpečnou platbou prostredníctvom prepravcu' alebo vopred na vašu kartu'," uviedla Lenka Lásová, rimavskosobotská policajná preventistka.

Ako pokračovala, záver je vždy rovnaký – podvodník vám pre potvrdenie predaja zašle link, kde ste vyzvaný na zadanie údajov z vašej platobnej karty.

"Tu sa trochu pristavme.... ak budete v tomto kroku pokračovať a zadáte všetky údaje z vašej platobnej karty vrátane 3-miestneho CVV kódu zo zadnej strany karty, alebo SMS kódu, práve ste svojou vlastnou neopatrnosťou poskytli autorizačné údaje podvodníkovi, ktorý vám prostredníctvom týchto údajov vybieli účet vo výške spravidla niekoľko tisíc eur," vysvetlila Lenka Lásová.

Myslite na to, že platobná karta je platobný prostriedok na platbu z vášho účtu. Karta bola vydaná vám, k vášmu účtu, a údaje z nej zadávate iba v prípade, ak vy sami chcete niečo zaplatiť.

Ak má niekto zaplatiť vám, napríklad za tovar ktorý predávate, potrebuje číslo vášho účtu v banke vo
forme IBAN (napr. SK58 7500 0012 3456 7890).

Preto si dobre rozmyslite, kedy a komu poskytujete údaje z vašej platobnej karty – ak ich vy sami zadáte podvodníkovi vrátane CVV kódu a SMS kódu, podvodník vám peniaze nepošle, ale ukradne a ťažko ich niekedy dostanete späť.

Takto sa vám ľahko môže stať, že ak predávate na „bazoši“ lyžiarske nohavice za pár eur alebo bicykel za niekoľko desiatok eur, ozve sa vám „kupujúci“, ktorému zadáte údaje z platobnej karty a vy máte zrazu na účte o 3 000 eur alebo o 3 900 eur menej...

Aj na takéto podvody je zameraná aktuálna celoslovenská policajná kampaň Vytoč svojho podvodníka, viac nájdete na tomto odkaze.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross