No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pozor komu požičiate mobil na napísanie „nevinnej“ sms-ky

31. januára 2019 |  | | |

V Lučenci začali úradovať mobiloví podvodníci. Vypýtajú si od neznámej osoby mobilný telefón za účelom odoslania sms správy, ktorou si ale zaplatí prístup k plateným hrám na internete. A hoci požičanie telefónu na napísanie sms vyzerá nevinne to, že ste sa stali obeťou zistíte až keď vám príde účet za telefón. Takýchto prípadov polícia v Lučenci eviduje viacero.

„Páchateľ si požičia od neznámej osoby mobilný telefón za účelom odoslania sms správy z dôvodu, že nemá kredit. Následne vykoná z tohto mobilného telefónu prostredníctvom mobilného operátora neoprávnené úhrady zaslaním sms správ „myPay“, za účelom obdržania streem kódov na stiahnutie platených hier cez internet. Po doručení streem kódov, si tieto prepošle cez sms správu na svoj mobilný telefón a požičaný mobil vráti majiteľovi,“ priblížila pre Rimava.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová. Ako dodala, páchateľ pre seba získa finančný prospech a majiteľovi mobilu spôsobí škodu v určitej výške.

„Podľa výšky spôsobenej škody polícia tieto prípady vyšetruje ako prečin neoprávneného vyrobenia a používania platobného prostriedku, elektronických peňazí alebo inej platobnej karty, prípadne krádež,“ poznamenala s tým, že polícia upozorňuje občanov, aby zvážili, komu požičajú svoj mobilný telefón.

Podľa hovorkyne to, že sa niekto stal obeťou trestného činu, zistí až keď mu príde účet za mobil. „V prípade, že už majú takúto skúsenosť, je potrebné sa obrátiť na políciu a vec oznámiť,“ dodala na záver.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross