No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Pozor na online podvodníkov, stále úradujú

10. novembra 2023 | |  | 
Foto: Hoaxy a podvody - Polícia SR

Dostali ste „záhadnú“ sms? Poďme sa na ňu spolu pozrieť:

  • Ako prvé vidíme: zahraničného číslo – predvoľba +49 (patrí krajine Nemecko).
  • Odosielateľom v tomto prípade teda nebude „Slovenská pošta“, za ktorú sa autor vydáva.
  • Text je pochybnej gramatiky (zvyčajne prekladaný cez Google prekladač) aj keď v ňom nie sú gramatické chyby, jeho štylistika je kostrbatá.
  • V texte autor uvádza, že nie je možné doručenie balíka (z nejakého dôvodu) – ale žiaden balík sme si neobjednali, ani žiaden balík neočakávame.
  • Ak neklikneme na odkaz, naše položky sa stratia.

Práve naopak – ak by sme sa nechali nachytať a na odkaz klikli, s pravdepodobnosťou, alebo hraničiacou istotou, by sme boli presmerovaní na falošnú stránku, kde by od nás žiadali nielen údaje o adrese, ale hlavne údaje k platobnej karte.

"Ak by sme tieto údaje odoslali, prišli by sme o svoje úspory a jediné, čo by sa z tejto SMS potvrdilo by bolo, že by sme podporili nejakého podvodníka,“ upozorňuje polícia.

Článok pokračuje pod reklamou


Pri tejto SMS je očividné, že sa jedná o podvod, no nemusia takto vyzerať vždy. "Sú aj sofistikovanejší podvodníci. Môžu vás osloviť aj zo slovenského čísla, bezchybnou slovenčinou a prostredníctvom rôznych iných aplikácií ako je Viber alebo WhatsApp, prostredníctvom sociálnych sietí alebo zo starého ´dobrého´ e-mailu,“ poukazuje na praktiky podvodníkov polícia.

Ak vás niekto priamo v správe alebo v jej prílohe vyzýva, aby ste klikli na zaslaný link, kde máte zadať údaje z vašej platobnej karty, respektíve prihlasovacie údaje k vášmu účtu v banke, nerobte to – vaše peniaze skončia u podvodníka a vy sa k nim už nedostanete.

Ďalšie konkrétne príklady takýchto podvodov sú zverejnené na stránke polície na sociálnej sieti.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross