No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Prípad, z ktorého mrazí. Polícia vyšetruje sexuálne násilie na základnej škole, obeťou mal byť 12-ročný chlapec

8. septembra 2021 | | |  | 
Foto ilustračné. Zdroj: Pixabay.com/laterjay

LUČENEC – Prípad, ku ktorému zatiaľ nemáme veľa informácií. Prípad, ktorý vyvolal v redakcii diskusiu. Prípad, o ktorom by ste si radšej neprečítali, pretože nechcete, aby bol skutočný. Ale je.

Keď sa redakcia už pred niekoľkými týždňami dozvedela o prípade sexuálneho násilia na jednej zo základných škôl v Lučenci, vyvolalo to diskusiu. Zámerom tohto článku nie je nijakým spôsobom ublížiť obeti. Bolo by lepšie, keby o tom verejnosť nevedela? Aby si nikto nikdy nespojil 12-ročného chlapca s týmto článkom? A on mohol skôr zabudnúť?

Alebo je potrebné poukázať na niekoho fatálnu chybu? Na to, že aj u nás sa dejú takéto zverstvá? V škole, kam rodičia posielajú svoje deti s vedomím, že sa im domov vrátia v poriadku – veď nežijeme v Amerike. Sme na Slovensku. A my nechceme, aby si ďalšie dieťa muselo prejsť niečím podobným.

Článok pokračuje pod reklamouPrípad je v štádiu vyšetrovania

Polícia je na informácie zatiaľ veľmi skúpa, preto sa musíme spoliehať na slová dôveryhodného zdroja, od ktorého sa redakcia o tomto prípade dozvedela. S jeho tvrdeniami a opisom skutku, tak ako sa mal podľa jeho informácií stať, sme sa obrátili na políciu.

„Vyšetrovateľ v Lučenci začal v tomto prípade trestné stíhanie vo veci TČ sexuálneho zneužívania a prípad je v štádiu vyšetrovania,“ uviedla pre Rimava.sk Mária Faltániová, hovorkyňa Krajského riaditeľstva PZ v Banskej Bystrici. K ďalším nami uvedeným okolnostiam sa nevyjadrila.

Znásilnenie podľa zákona: Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti ženu k súloži alebo kto na taký čin zneužije jej bezbrannosť, potrestá sa odňatím slobody na päť rokov až desať rokov.

Čo sa teda malo stať? Zdôrazňujeme, že ide o informácie pochádzajúce z dôveryhodného zdroja, ktoré však polícia zatiaľ explicitne nepotvrdila, no ani ich nepoprela. K znásilneniu malo dôjsť na jednej zo základných škôl v Lučenci ešte niekedy v druhej polovici júna. Obeťou mal byť iba 12-ročný chlapec a páchateľom 13-ročný chlapec. Po vyučovaní mal páchateľ svoju obeť znásilniť v priestoroch školy, donútiť ju k análnemu styku.

Čo ukáže vyšetrovanie, zatiaľ môžeme len hádať. Nevieme zatiaľ ani to, čo sa dialo potom, akým spôsobom sa prípad dostal na políciu – či bol niekto svedkom, alebo sa chlapec zdôveril doma. Podstatnejšie však bude, ako sa tento prípad ukončí.

Sexuálne násilie: Kto násilím alebo hrozbou bezprostredného násilia donúti iného k orálnemu styku, análnemu styku alebo k iným sexuálnym praktikám alebo kto na taký čin zneužije jeho bezbrannosť, potrestá sa odňatím slobody na päť rokov až desať rokov.

S otázkami sme sa obrátili aj na mesto Lučenec, a to ešte začiatkom augusta. Zaujímalo nás, či mesto alebo niektorého z riaditeľov či riaditeliek základných škôl, ktoré sú v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta, už kontaktovala polícia. Odpoveď od Márie Bérešovej, vedúcej kancelárie primátorky mesta, bola: „K Vami uvedenej veci nemáme informácie.“ Toto stanovisko sa doteraz nezmenilo.

V Lučenci pôsobí ešte jedna základná škola, ktorá nespadá pod mesto – Súkromná základná škola s materskou školou DSA Lučenec. O reakciu sme požiadali aj ich. Podľa slov riaditeľky školy Lenky Dymovej o prípade nemajú informácie a nikto ich v uvedenej veci nekontaktoval.

Šikana na školách sa stupňuje

Pred publikovaním tohto článku sme predpokladali, že si naň pravdepodobne klikne väčšie množstvo ľudí. Dúfame, že ak ste sa v čítaní dostali až sem, budete pokračovať aj ďalej. Oslovili sme psychologičku Mariolu Jančiovú, ktorá pôsobí ako školská psychologička. Vyjadrila sa nielen k tomuto prípadu, porozprávala nám aj niečo o šikanovaní na školách. Pred niekoľkými dňami sa do nich vrátili školáci a školáčky. Tak prečo sa s tým, ktorého máte doma, neporozprávať o šikane? Možno aj tá predchádzala prípadu z Lučenca.

Zdroj: Pixabay.com/Anemone123

„Čo sa týka daného prípadu, je to skutočne veľmi smutná a závažná udalosť. Je ťažké sa k tomu konkrétne vyjadriť, keďže nemám o tom, čo sa presne stalo a čo všetko tomu predchádzalo žiadne informácie, ale určite to môže mať veľmi závažné negatívne dôsledky pre obeť, a preto by som určite odporúčala, aby s obeťou pracoval odborník (školský, poradenský alebo klinický psychológ, resp. psychoterapeut alebo pedopsychiater). Pretože v tomto prípade je nutná psychologická intervencia a taktiež je to potrebné aj u agresora a samozrejme nejakých svedkov, resp. spolužiakov zo školy,“ vyjadrila sa k tomuto prípadu Mariola Jančiová.

Šikanovanie je podľa nej veľmi aktuálna téma, o ktorej sa často hovorí. „V súčasnosti sa so šikanovaním stretávame v školách čoraz častejšie. Na začiatok je dôležité upresniť, čo presne pod pojmom šikanovanie rozumieme. Šikanovanie je spôsob správania, ktorým jedinec (nazývame ho agresor) úmyselne a opakovanie ubližuje inému jedincovi (nazývame ho obeť). Všetci tí, ktorí sa na šikanovanie prizerajú a nič s tým nerobia, sa nazývajú svedkovia,“ vysvetľuje psychologička. O šikane hovoríme vtedy, keď je toto agresívne správanie  úmyselné (agresor úmyselne ubližuje obeti) a opakované (toto správanie sa pravidelne opakuje, jednorazová bitka alebo hádka sa za šikanovanie nepovažuje).

Viac o šikane, jej prejavoch a prevencii si môžete prečítať v jednom z článkov, ktoré redakcia pripravuje.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross