No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Chodcovi s bielou palicou dalo prednosť viac ako 150 vodičov

16. októbra 2019 | |  | 

Chodcovi s bielou palicou dalo na frekventovanej ceste a priechode v Rimavskej Sobote prednosť viac ako 150 vodičov. Vyplýva to z dopravno-výchovnej akcie Deň bielej palice, ktorej cieľom je zvýšiť povedomie vodičov o význame a funkcii bielej slepeckej palice a prispieť k bezpečnosti nevidiacich a slabozrakých ľudí. Ako Rimava.sk ďalej informovala policajná preventistka z okresného riaditeľstva policajného zboru Katarína Baboľová, v Rimavskej Sobote počas troch hodín nevidiacemu, ktorý prechádzal cez prechod pre chodcov prednosť nedalo osem vodičov.

Dlhé roky na priechode chodil počas tejto akcie Július Bozó, ktorý je už viac ako päťdesiat rokov nevidiacim. Pre pokročilý vek by takáto dlhá akcia bola už pre neho záťažou, a tak ho vystriedal kolega, 55-ročný Július Farkaš. Spoločne s doprovodom prechádzali po priechode pre chodcov a zdvihnutím bielej palice upozorňovali vodičov na svoju prítomnosť. Mnohí vodiči prichádzajúci do mesta keď videli policajtov pri priechode radšej odbočili na Rožňavskú ulicu.Priechody pre chodcov polícia kontrolovala na Slovensku celkovo v 50-tich mestách. Zisťovali, ako vodiči reagujú na to, keď dá nevidiaci bielou palicou signál, že chce prejsť cez vozovku. Akciu organizovala Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska v spolupráci s policajným zborom. Zodpovední vodiči boli odmenení aromatickou visačkou do auta, menej zodpovední boli napomenutí a upozornení ako sa správať, keď na priechod pre chodcov vstúpi chodec, bez rozdielu, či je zdravý, alebo zdravotne postihnutý.

„Všetkým motoristom by sme chceli touto cestou odkázať, že je nesmierne dôležité, aby boli ostražití a predvídaví, a to predovšetkým pri kontakte s chodcami. Nie každý chodec, ktorý prechádza cez priechod pre chodcov, má totiž možnosť využívať všetky zmysly, napríklad zrak. Je však potrebné brať ohľad na všetkých chodcov bez výnimky, nakoľko nie vždy aj ten, čo všetkými zmyslami disponuje, ich aj náležite využíva. Buďme preto k sebe všetci ohľaduplní,“ avizujú policajné zložky. Ako Únia ďalej uvádza, jedným z vážnych bezpečnostných problémov nielen pre chodcov so zrakovým postihnutím, ale aj deti či seniorov, je narastajúci počet elektrických a hybridných vozidiel. „Nespochybňujeme ich environmentálny prínos a znižovanie hlučnosti dopravy, ich zavádzanie však pre nevidiacich a slabozrakých ľudí predstavuje riziko ohrozenia života a samostatnosti. Sluchom sa o ich prítomnosti a pohybe dá získať len obmedzené množstvo informácií, pretože pri nízkych rýchlostiach sú mimoriadne tiché. Varovanie pred možnou kolíziou predstavuje systém zvukovej signalizácie AVAS (Acoustic Vehicle Alerting System), ktorý napodobňuje zvuk spaľovacieho motora," upozorňuje Únia nevidiacich a slabozrakých.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross