No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Činnosť mestskej polície ovplyvnila koronakríza, poslanci aj primátor ju chválili

RIMAVSKÁ SOBOTA – Podobne ako mnohé iné oblasti, aj činnosť mestskej polície (MsP) v Rimavskej Sobote bola ovplyvnená pandémiou ochorenia COVID-19. Informoval o tom náčelník Peter Berecz na tohtotýždňovom pokračujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva.

„V podstate bol celý rok plný strachu, opatrení, obmedzení, prerušovania školského vyučovania, rušenia kultúrnych a športových podujatí, zatvárania obchodov, reštaurácií a uťahovania si opaskov. Tejto situácii bolo potrebné sa aj z našej strany prispôsobiť, pripraviť opatrenia a zabezpečiť kontrolu plnenia novo vydaných, veľakrát zmätočných nariadení,“ podotkol Berecz.

Výkon služby podľa neho zabezpečovali 13 príslušníci v 24-hodinovej službe (v rámci 12-hodinových zmien). Plánované boli aj pešie služby. „V mesiaci marec sa mi podarilo naplánovať 23 peších hliadok, takže nám to celkom ide. Tieto hliadky pôsobia preventívne,“ skonštatoval náčelník.

Článok pokračuje pod reklamouPri MsP stále pôsobí chránená dielňa, v ktorej piati zdravotne postihnutí občania sledujú monitory kamerového systému a po 16:00 preberajú aj funkciu operačného pracovníka. Do konca novembra 2020 v meste na základe úspešného projektu fungovala tiež miestna občianska poriadková služba, predovšetkým na sídlisku Dúžavská cesta.

S touto hliadkou, keď mám povedať pravdu, v poslednom roku musím vysloviť nespokojnosť. Je veľký problém vybrať tam ľudí, ktorí sú zodpovední a chceli by pracovať. Hlavne pokiaľ bývajú v tejto komunite, nechcú ani zakročovať, majú strach,“ načrtol Berecz s tým, že k zhoršeniu situácie došlo po odchode koordinátora, ktorý na činnosť hliadok dozeral, ale odišiel po mnohých nezhodách. Sídlisko Dúžavská cesta však podľa Berecza v súčasnosti plne monitorujú dve kamery na tamojšej základnej škole.

Pochvala zo všetkých strán

Správu náčelníka aj samotnú prácu MsP pochválili viacerí poslanci. „Ja môžem hodnotiť za mestskú časť, kde bývam, veľmi kladne. Tých chlapcov tam vidno, aj ľudia mi hovoria, že ihneď ako sa na nich obrátia, nebol žiadny problém, že by nevybavili vec,“ podotkol poslanec Jozef Tóth. Navrhol tiež, že do mesta by sa v budúcnosti hodila cyklohliadka. Pochválil odstránenie 23 autovrakov z ulíc a parkovísk.

Článok pokračuje pod reklamouPochvalne sa vyjadril aj poslanec Jaroslav Bagačka, podľa ktorého však netreba otázku trestnej činnosti a kriminality podceňovať. „Mnohé údaje sú aj dosť negatívne a budú mať stále viac negatívny trend, pretože sme boli v období pandémie, keď bol zákaz vychádzania a napriek tomu bolo priestupkov, ktoré musela MsP riešiť, dosť,“ povedal. Náčelník v tejto súvislosti avizoval, že pre uvoľňovanie opatrení zvažujú dve nočné hliadky počas piatkov.

V budúcom roku bude pre MsP potrebné nové motorové vozidlo. Podľa primátora Jozefa Šimka s tým nebude problém, rovnako ani s vybavením pre cyklohliadky. Zároveň sa aj on poďakoval MsP. „Odvádzajú serióznu a čestnú prácu, nie je to jednoduché. Pán náčelník robí všetko, čo je v jeho silách. Jasne, sú nejaké problémy, všade sú nejaké problémy, ale v celej vašej práci, ktorú odvádzate, si zaslúžite pochvalu vedenia mesta aj poslaneckého zboru,“ zakončil Šimko.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross