No active "ca-sidebar-197687" sidebar

R. SOBOTA: Pri ihrisku zachraňovali 12-ročného na mol opitého chlapca

alkohol-na-ihriskuPri futbalovom ihrisku Martinka Sucháča v areáli Gymnázia Ivana Kraska v Rimavskej Sobote, zachraňovali včera v podvečerných hodinách 12-ročného Patrika, ktorý sa s partiou kamarátov opil. Ležiacemu chlapcovi zrejme zachránila život žena z neďalekého domu na Mlynskej ulici, ktorá si všimla, že medzi deťmi dlhšiu dobu nehybne ležal a privolala rýchlu zdravotnú pomoc. Z partie napokon ostal pri chlapcovi po príchode polície iba jeden. Podľa informácií hovorkyne Falck Aleny Lacykovej-Krčovej chlapec so záchranármi komunikoval s ťažkosťami, bolo mu nevoľno a zvracal. Ako Lacyková-Krčová priblížila, chlapec nemal u seba kartičku poistenca, ale záchranárom povedal svoje meno, rovnako sa priznal, že vypil vodku a štyri pivá. Mladistvého, ktorý nebol študentom gymnázia, záchranári odviezli a hospitalizovali na detskom oddelení v Rimavskej Sobote.

Na mieste bola prvá hliadka štátnej polície, ktorá chlapca po prvotnej pomoci obyvateľky stabilizovala. Podľa policajnej hovorkyne Márie Faltániovej záležitosť preverujú ako podozrenie z priestupku na úseku ochrany pred alkoholizmom a inými toxikomániami. Ako doplnila, políciu neinformovali o probléme s mládežou v škole či jej okolí, na lokalitu však budú hliadky častejšie dozerať. Prípady opitej mládeže a mladistvých preveruje mestská polícia a v takýchto priestupkoch podľa Faltániovej sú postihnutí rodičia. „Je im uložená sankcia, ktorú im ukladá mesto,“ povedala Faltániová. „Kto začne piť alkohol v 15 rokoch, môže sa stať závislým už po piatich mesiacoch,“ upozorňuje deti na základných školách policajná preventistka Andrea Petrovičová z krajského riaditeľstva. Ako pre Rimava.sk uviedla, deťom navyše chýba enzým alkodehydrogenáza, ktorý odbúrava alkohol z tela a už pri vypití malých dávok hrozí otrava až smrť. Zároveň podotkla, že u detí je obzvlášť rizikové nárazové pitie na oslavách alebo počas piatkov.

ihrisko-400Podľa Karola Jakaba, ktorý je preventistom sociálno-patologických javov na mestskej polícii v Rimavskej Sobote, môžu strážiť ihriská či inštalovať kamery, no deti menia lokality rýchlo keď zistia, že ich monitorujú. Jakab vidí problém aj v momentálnej situácii, kedy rodičia musia zarábať peniaze a strácajú kontakt s deťmi. Zároveň odporučil rodičom, aby ich v takýchto prípadoch kontaktovali a nahlásili prevádzku, kde sa deti dostali k alkoholu. Pripomenul tiež, že rodič v takomto prípade môže podať trestné oznámenie na neznámeho páchateľa.

Ako pre Rimava.sk poznamenali tamojší obyvatelia, ktorí záchranárov volali, na problémy v lokalite poukazovali už pred dvomi rokmi petíciou, ktorá sa týkala aj problémov s mládežou. Rovnako sa niekoľkokrát obrátili aj na vedenie neďalekej školy. Podľa riaditeľa gymnázia Jána Čemana problémy s petíciou vtedy vyriešili. Ako ďalej uviedol, o prípade opitého mladistvého nevedel. Zároveň však poznamenal, že o problémoch s mládežou v okolí školy vedia, pretože im pred pár týždňami vylomili časť plotu pri Rimave a škoda presiahla 300 eur, no mestská polícia by vinníkom mala už byť na stope.

Počet výjazdov záchranárov, smerujúcich k opitým deťom a mladistvým má stúpajúci trend

Podľa záchranárov sa čoraz častejšie stáva, že zasahujú v prípadoch, kedy deti po požití alkoholu upadli až do bezvedomia. Okrem ohrozenia základných životných funkcií vtedy podľa hovorkyne Falcku hrozí zvracanie, pričom môže dôjsť k vdýchnutiu zvratkov a k duseniu, ktoré nie v každom prípade môže skončiť šťastne. „Takáto situácia sa preto nesmie podceniť, pretože môže mať fatálne dôsledky. Dieťa alebo mladistvý v takomto stave potrebuje neodkladnú zdravotnú pomoc,“ povedala Lacyková-Krčová. Zároveň zdôraznila, že alkohol je pre deti a mladistvých oveľa nebezpečnejší ako pre dospelých. „Aj pri občasnom požití sa zvyšuje riziko poškodenia pečene, ktorá nie je schopná u detí a mladistvých odbúrať alkohol v takej miere ako u dospelých. Žiaľ, tieto negatívne zmeny bývajú často krát nezvratné a dochádza tak k trvalému poškodeniu zdravia,“ zdôraznila hovorkyňa Falck.
[nggallery id=1067]

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross