No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Tri soboty po sebe poznačili kraj tragické dopravné nehody, kde vyhasli mladé životy

Už tri soboty po sebe polícia v Banskobystrickom kraji riešila dopravné nehody, pri ktorých prišli o život mladí ľudia. Ako Rimava.sk informovala banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová, v sobotu 23. marca pri dopravnej nehode prišiel o život 23-ročný motocyklista v obci Ozdín v okrese Poltár. O týždeň neskôr, 30. marca, 22-ročná spolujazdkyňa podľahla zraneniam pri nehode osobného auta, ktoré havarovalo na rýchlostnej ceste R1. Auto šoféroval 24-ročný vodič, ktorý narazil do zvodidiel a auto sa prevrátilo. A tou poslednou je tragická dopravná nehoda zo soboty 6. apríla v okrese Rimavská Sobota, pri ktorej o život prišiel 22-ročný muž.

Pri poslednej spomínanej nehode osobné auto VW Golf pravdepodobne dostalo šmyk, zišlo z cesty kde sa prevrátilo. V aute sedeli dvaja muži, okrem 22-ročného Michala aj 16-ročný chlapec. Kto auto ale šoféroval je podľa hovorkyne nateraz v štádiu vyšetrovania.

„Všetky tieto nehody sú v štádiu vyšetrovania, ale už teraz je potrené sa zamyslieť nad tým, prečo na cestách vyhasli životy týchto mladých ľudí,“ avizuje Faltániová. Ako doplnila, mladí vodiči sa často dopúšťajú priestupkov, akými sú prekročenie rýchlosti, jazda pod vplyvom alkoholu a nebezpečné predbiehanie. „Opäť sa potvrdilo, že štatistiky neklamú, mladí vodiči za volantom sú na cestách rizikovou skupinou. Okrem toho, že niektorí porušujú zákon o cestnej premávke, aby sa mohli stať dobrými vodičmi je potrebná aj prax a skúsenosti,“ uviedla.

Základné chyby, ktoré robia mladí vodiči:

Rýchlosť - nemajú dostatok skúseností, radi sa predvádzajú pred partiou, keď to nevyjde, v tom lepšom prípade sú to iba plechy, v tom horšom prichádzajú o život.

Nepredvídanie - treba odjazdiť tisícky kilometrov, kým si mladý vodič aspoň čiastočne osvojí možné hrozby, ktoré na neho číhajú.

Nedostatočný odstup - veľa mladých vodičov sa lepí na kufor pred nimi idúceho auta, neuvedomujú si, že existuje reakčný čas a ďalšie okolnosti, ktoré môžu ich brzdnú dráhu poriadne predlžiť (pneumatiky, podklad, brzdy...).

Únava - je tichý zabijak, skúsenejší vodič zastaví, podrieme si, mladý sa často preceňuje, ignoruje klipkajúce oči... Stačí pár milisekúnd, príde mikrospánok a nehoda je na svete.

Nevenovanie sa vedeniu vozidla - ešte poriadne nevedia ani zaradiť rýchlosť a už majú v jednej ruke telefón, v druhej plechovku, medzi tým točia volantom, či fajčia...najprv sa treba naučiť  poriadne šoférovať.

Roztržitosť - mnohým mladým vodičom robí problémy situácia, kedy musí zapnúť smerovku, točiť volantom a ešte radiť rýchlosť.... toto vie poriadne vykoľajiť nejedného vodiča začiatočníka.

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross