No active "ca-sidebar-197687" sidebar

V Lučenci už roky fungujú cyklohliadky, v Rim. Sobote na ich zriadenie nie sú peniaze

Tam, kam sa lučeneckí mestskí policajti nedostanú autom, idú na bicykloch. Prvé cyklohliadky zriadilo mesto už v roku 2004. Náčelník MsP v Lučenci Ján Tuček si ich pochvaľuje.

Pôsobia najmä preventívne, denne najazdia asi 30 kilometrov

„Prínos cyklohliadok je v kontrolách záhradkárskych oblastí, prípadne aj lokalít nachádzajúcich sa mimo centra mesta, kam je prístup autom obtiažny,“ povedal pre Rimava.sk náčelník Tuček. Taktiež podľa neho v čiastočne šetria pohonné hmoty. Prínos vidí aj v zvyšovaní fyzickej kondície príslušníkov cyklohliadok. „Medzi nevýhody možno zaradiť vplyv počasia na činnosť cyklohliadky - dážď, zima,“ zhodnotil dlhoročný náčelník.

V súčasnosti na území mesta pôsobia dve cyklohliadky. „Vzhľadom na teritórium mesta, ako aj na počet príslušníkov MsP Lučenec, mesto momentálne neplánuje navýšiť počet cyklohliadok,“ informovala hovorkyňa mesta Lučenec Mária Bérešová. Aj podľa náčelníka MsP je ich počet dostatočný. Mestskí policajti neslúžia na bicykloch každý deň. „Svoju službu vykonávajú aj v zásahovej skupine a plnia ďalšie úlohy v rámci MsP,“ tvrdí Ján Tuček.

Článok pokračuje pod reklamouCyklohliadky svoju prácu vykonávajú od apríla do októbra. „Závisí to od okolností a situácie na MsP, ako aj celkovej bezpečnostnej situácie v meste Lučenec,“ ozrejmil náčelník, podľa ktorého má väčšina mestských policajtov k službe na bicykli pozitívny vzťah a vykonávajú ju radi a zodpovedne. Členovia cyklohliadky sa zvyčajne nemenia, denne najazdia približne 30 kilometrov.

Policajti na bicykloch majú za úlohu pôsobiť skôr preventívne a väčšinu priestupkov majú na starosti motorizované hliadky. „Úlohou cyklohliadky nie je riešiť dopravné priestupky, prípadne zasahovať pri priestupkoch násilného charakteru,“ objasnil náčelník Tuček.

„Vystrojenie jedného člena cyklohliadky s nákupom bicykla a vystrojenia je možné vyčísliť na sumu od 700 do 1000 eur v závislosti od ceny bicykla,“ uviedla hovorkyňa Mária Bérešová. Keď mesto zriaďovalo prvú cyklohliadku v roku 2004, muselo nakúpiť taktiež  nové oblečenie pre policajtov, investovať do údržby bicyklov, vykonať prípadné drobné opravy a výmeny súčiastok, ktoré sa používaním opotrebujú.

Záujem je, no chýbajú financie

V uliciach Rimavskej Soboty by ste cyklohliadku hľadali márne. Ako pre Rimava.sk povedal náčelník Mestskej polície v Rimavskej Sobote Peter Berecz, záujem zriadiť takúto hliadku má. „Chceli sme to urobiť. Minulý rok, keď som to dával do návrhu rozpočtu, tak to bolo aj schválené. Vyčlenil som na nákup bicyklov a výstroja finančné prostriedky,“ hovorí náčelník. Ako ďalej dodal, vzhľadom na súčasnú situáciu boli tieto financie presunuté na iné položky. Rimavská Sobota preto zatiaľ ostáva bez cyklohliadok.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: mesto Lučenec


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross