No active "ca-sidebar-197687" sidebar

VIDEO: Nad Dúžavskou cestou pílili a kradli drevo z mestských lesov. Vyšetruje to už aj kriminálka

18. novembra 2020 |  | 

V mestskom lese nad Dúžavskou cestou pri Rimavskej Sobote našli v lokalite so zákazom vstupu čerstvo napílené stromy. Prípad bol nahlásený na políciu, pri príchode hliadky a dobrovoľného strážcu prírody na miesto náhodne prekvapili aj "pilčíkov". Boli vyrušení pri pílení a z miesta činu ale ušli. Nezastali ani na výzvu polície - stoj. Vzhľadom na veľký počet čerstvo odpílených kmeňov bola neskôr na miesto privolaná aj kriminálna polícia. "Vyšetrovateľ v Rimavskej Sobote začal trestné stíhanie pre obzvlášť závažný zločin krádeže. Prípad ďalej dokumentuje a vykonáva procesné úkony," povedala pre Rimava.sk banskobystrická policajná hovorkyňa Mária Faltániová.

Pri bývalej poltárskej trati bolo včera popoludní vidieť aj šesť policajných áut naraz. Začalo sa však stmievať a dokumentovanie nechali na dnešný deň. Zadržaných bolo niekoľko káričiek s drevom, pílok či vetroviek, ktoré si tam utekajúci nechali. "Ide hlavne o čerstvé výruby," skonštatoval Dóbi, podľa ktorého informácie o tom, že sa v lese nekradne, nie sú pravdivé.

Článok pokračuje pod reklamou



"Toto už nebude len pre vlastnú potrebu, ale na kšeft," povedal pre Rimava.sk dobrovoľný strážca prírody Alexander Dóbi, ktorý prípad nahlásil na políciu.

Na miesto sa vrátili opakovane

Hliadka sa na miesto aj s oznamovateľom včera vrátila opakovane. "Počkajte, uvidíte, že tam za zákrutou na bývalej trati niekoho načapeme," povedal Dóbi policajtom zo skúseností, keď odpratávali nahádzané suché drevo pri ceste. "Počuli nás a tam utekali," dodal s tým, že na takéto obhliadky je ale sám a robí to dobrovoľne. "Keby polícia chodila častejšie, mali by aspoň kus rešpekt," podotkol. "Keby mesto však chcelo, tak by vedelo s týmto urobiť poriadok," hovorí Dóbi, ktorý sa uchádzal o pozíciu lesného hospodára. Ako však poznamenal, o jeho mene vo vedení mesta však podľa neho nechcú ani počuť. "Nejde pritom o môj les, je to vlastníctvo všetkých," zdôraznil Dóbi.

Podľa slov Ivana Andrašoviča, riaditeľa Okresného riaditeľstva PZ Rimavská Sobota je tam výkon služby smerovaný. "Robíme tam preventívne akcie, ale 24 hodín denne tam nemôžeme byť. Je to mestský majetok," povedal Andrašovič.

Nejde o sucháre, ale o kmene stromov

Vypílené boli desiatky kmeňov. Ako poznamenal Dóbi, podľa jeho informácií zo Štátnej ochrany prírody spoločenská hodnota takýchto stromov je aj vyše dve tisíc eur za kus, čo by predstavovalo škodu desiatky tisíc eur. "Keď to ale vlastníci chcú dať na menej, za cenu predajného dreva, to je už ich vec," upozorňuje.

V hospodárskom lese vyčísľujú škody

"Dnes sa všetko premeriavalo, hospodár to vyčísli objemovo, koľko toho zmizlo," priblížil pre Rimava.sk Ján Turoň, referent, ktorý má na starosti mestské lesy. Ako spomenul, ide o hospodársky les a odhadom vznikla škoda pre mesto minimálne 3-4 tisíc eur. Škodu podľa jeho slov stanovujú podľa ceny, za ktorú by drevo vedeli vysúťažiť, a to je okolo 80 eur za kubík.

Chytiť páchateľov nie je jednoduché

Ku krádežiam podľa Turoňa dochádza počas zimy. "Policajti ich zvyknú chytiť, ale väčšinou sú to maloleté deti, ktoré pošlú na drevo. Pravidelne cez zimné obdobie ich chytia, ale väčšinou to končí priestupkami, poprípade trestným činom," hovorí Turoň a dodáva, že v lese spravia betónové zábrany či oplotky, aby sa znemožnil priechod. Opatrenia majú urobiť v najbližšej dobe. Jedným z riešení by podľa neho mohol byť kamerový systém na najbližšom sídlisku.

"Vyčísľujeme pravidelne cez zimné obdobie škody, ale viac-menej ide o haluziny. Teraz je to horšie. Išli do toho staršieho porastu, tam tie škody sú väčšie pre nás," hovorí a zdôrazňuje, že v tejto lokalite už roky platí zákaz vstupu do lesov a ani verejnosť by tam nemala ísť.

Lesy v súčasnosti spravuje mesto, za minulého nájomcu, keď prebiehala ťažba, vyšli tamojším obyvateľom v ústrety. Mohli si zobrať haluzinu. "Pre nás to bolo stále lepšie, pretože nebrali surové drevo. Tento rok to nemali dovolené, tak začali surové stromy rezať. Pre nás je to horšie," skonštatoval Turoň, ktorý predpokladá, že krádeže sa budú opakovať, Ako spomenul, zo skúseností sa prikláňa radšej k usmerneniu tamojších obyvateľov, čo môžu zobrať. "Ako im zakázať a oni pôjdu aj tak," uzavrel.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross