No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Najviac dreva kradnú Rómovia. Keď im doma mrznú deti, neváhajú lesnej stráži aj ublížiť

31. januára 2012 |  | |

V zimných mesiacoch pribúdajú v okrese Rimavská Sobota krádeže dreva a nelegálny výrub stromov. Ako pre Rimava.sk uviedol Valér Cmorík, konateľ spoločnosti Les Korp, ktorá má v prenájme rimavskosobotské mestské lesy, najviac prípadov evidujú v lokalite pri Sídlisku Dúžavská cesta. Rómovia si tu drevom vykurujú domácnosti, pretože sú odpojení od elektriny. V mnohých bytoch preto trčia zo stien a okien komínové rúry, z lesa si na vozíkoch odnášajú kusy dreva aj s polmetrovým priemerom.

Lesníci kontrolu pravidelne vykonávajú lesnou strážou, vzhľadom na osobné konflikty, ktoré vznikajú pri krádežiach dreva, je však podľa Cmoríka najúčinnejšia spolupráca s policajnými orgánmi. „Ľudia, ktorí sú v núdzi, neriešia dôsledky ublíženia na zdraví, pokiaľ im mrznú deti doma,“ zdôraznil Cmorík.

Podľa jeho slov ide o celospoločenský problém a nájomca mestských lesov ho nevyrieši sám. Nedostatok však Cmorík vidí v posudzovaní preukázateľného trestného činu podľa farmárskeho zákona Okresnou prokuratúrou. „Môžeme len významným spôsobom znížiť mieru vznikajúcich škôd krádežami dreva na základe pravidiel a komunikácie s obyvateľmi Dúžavskej cesty. K tomuto prispieva aj záujem predstaviteľov mesta Rimavská Sobota a spoločne hľadáme riešenia aj v sociálnej oblasti ako najúčinnejšie komunikovať s obyvateľmi tohto sídliska, čím predpokladáme aj ďalšie znižovanie krádeží dreva,“ poznamenal.

Pravidelné kontroly okrem štátnej polície vykonávajú aj príslušníci mestskej polície. Ako pre Rimava.sk uviedol náčelník Peter Berecz, naposledy boli Rómovia prichytení pri pílení asi pred dvomi týždňami. Tieto prípady ďalej rieši štátna polícia, nakoľko ide o trestný čin. Podľa Berecza však ide o „kvapku v mori“ a Rómovia nemajú problém v lese píliť aj stromy o priemere 30-40 cm. „Hlavne keď je takáto zima, zabrániť sa tomu nedá. Keď nechodia cez deň, chodia v noci,“ uviedol Berecz. Ako doplnil, prichytiť ich pri pílení dreva je obtiažne. „Keď nás vidia, všetko nechajú tak a utekajú do lesa,“ konštatoval.

Lesníci podľa Cmoríka počas nájomného obdobia za najúčinnejší spôsob, ako predchádzať významným hospodárskym škodám krádežami dreva, vyhodnotili cielenú ťažbu dreva v zimnom období. „Tým, že ponechávame po ťažbe väčšie množstvo korunovej časti stromov v lese a kontrolovane umožňujeme zbieranie zbytkov po ťažbe, znižujeme riziko pílenia stojacích stromov,“  podotkol konateľ spoločnosti.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross