No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Ako si židovská komunita pripomína zosnulých? Kamienky namiesto kvetov

Zdroj: M. Rybárová

RIMAVSKÁ SOBOTA – V uplynulý víkend si mnohí z nás pripomínali Sviatok všetkých svätých a Dušičky, ľudia sa vybrali na cintoríny a spomínali na svojich blízkych.

Zaujímalo nás, ako vyzerajú spomienky na zosnulých v rámci židovskej viery, a preto sme sa na túto tému porozprávali s Máriou Bábou Rybárovou.

Židia uctievajú pamiatku svojich zosnulých odlišne. Namiesto tradičných novembrových sviatkov navštevujú cintoríny pred židovským Novým rokom, ktorý tento rok pripadol na 3. októbra. Dátum sa však každoročne mení podľa pohyblivého židovského kalendára.

Článok pokračuje pod reklamou

sc name="v-clanku" ][/sc]

Kvetiny na hroby nenosia – namiesto nich položia kamienky. „Kamienky sú trváce a symbolizujú večnosť, kým kvety zvädnú,“ vysvetľuje Rybárová.

Rimavská Sobota je jedným z miest, kde židovský cintorín stále stojí. „Cintorín je pre nás najposvätnejším miestom a našim historickým dedičstvom,“ hovorí Rybárová. „Synagóga, z ktorej sa odstráni tóra, sa môže premeniť na obyčajnú budovu, no cintorín nemožno zrušiť, preniesť ani zlikvidovať staré hroby. Židovská tradícia striktne zakazuje exhumáciu či rušenie hrobov.“

Napriek tomu, že cintoríny sú pre židovskú komunitu takým dôležitým miestom, mnohé z nich sú v zlom stave. „Ľudia sa pýtajú, prečo sa teda Židia o cintoríny nestarajú, keď sú pre nich také sväté, ale na to je jednoduchá odpoveď – nie je dosť ľudí ani peňazí.“

Slovensko má okolo 800 židovských cintorínov, no židovská komunita sa dnes počíta na približne 2000 členov. Podľa Rybárovej by len na ich základnú údržbu bolo potrebných asi milión eur ročne.

Tragický osud židovskej komunity v období druhej svetovej vojny spôsobil, že po deportáciách zostalo po väčšine rodín iba spomienkové kamene na cintorínoch. „Z Rimavskej Soboty bolo deportovaných viac ako tisíc obyvateľov, z okolia ďalších tristo,“ spomína Rybárová. „Domov sa vrátila sotva stovka. Zostali tu hroby, ale ľudia nie. Ak niekto ešte aj dnes spochybňuje holokaust, spýtala by som sa, kam zmizli všetci títo ľudia, ktorých predkovia sú pochovaní na našich cintorínoch. Zostal po nich iba dym z krematórií v koncentračných táboroch… Nemajú ani hroby.“

Židovské cintoríny sú nielen miestom spomienky, ale aj smutným svedectvom histórie.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross