No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Banálna chyba pripravila mladého gazdu o život

5. augusta 2023 | | |  | 
Fotografie nemocnice je ilustračná. Zdroj: Fortepan.hu

Pavel Maťašovský bol statným chlapom a gazdoval na svojom hospodárstve. Mal 31 rokov a tak sa ťažkej práce vôbec nebál, napokon svoju rodinu musel nejako uživiť. Býval v obci Štrkovec a bol zvyknutý na skoré vstávanie.

Hospodárske zvieratá si vyžadovali dobrú opateru a na kosenie bolo tiež dobré skoré ráno, keď trávu ešte pokrývala rosa a slnko len začínalo pomaly vychádzať na oblohu. Dňa 22. 7. 1931 sa Pavol Maťašovský zobudil skôr ako zvyčajne. Jeho žalúdok skrúcali silné kŕče, ktoré mu znemožňovali ďalší pobyt v posteli.

Vstal a pokúsil sa to rozchodiť, ale pichľavá bolesť prichádzala neustále v ďalších vlnách. Pozrel sa na hodinky a bolo päť hodín ráno. Usúdil, že by mal podľa receptu starších ľudí, vypiť za pohárik ostrejšieho nápoja. Doma alkohol nemal, ale ako to bolo kedysi dávno na dedinách zvykom, miestna krčma by už mohla byť otvorená.

Článok pokračuje pod reklamou


Jeho nádeje sa splnili a tak vošiel do výčapu kde si objednal poldeci pálenky. Krčmárom tam bol Bertalan Spitzer a tomu sa hneď posťažoval, že aké bolesti ho kvária a hľadá na ne primeraný liek. Krčmár s pochopením pokýval hlavou, siahol pre fľašku s alkoholom, odmeral poldeci a posunul pohárik Maťašovskému.

Ten príliš dlho nepremýšľal a ohnivú vodu poslal jedným hltom dole hrdlom. Z vrecka vybral jednu korunu a položil ju krčmárovi na pult. Slušne sa odzdravil a odišiel domov. Očakávaná úľava od bolesti sa nedostavila, ale práve naopak, tie sa začali až neúmerne zvyšovať. Jeho rodina zistila, že je na tom veľmi zle a tak neváhali ani chvíľku, vybrali sa s ním do nemocnice v Rimavskej Sobote. V chirurgickom pavilóne sa ho hneď ujali lekári. Po vykonanom prvotnom vyšetrení však dospeli k záveru, že tu už nedokážu pomôcť.

Vnútorné orgány Maťašovského boli úplne rozleptané a predpokladalo sa, že to spôsobila konzumácia vysoko koncentrovanej kyseliny octovej. Lekárom sa podarilo zistiť, že toho dňa vypil len jeden pohárik alkoholu, ktorý mu v krčme nalial Spitzer. Po dvoch dňoch márneho boja v nemocnici oznámili príbuzným Maťašovského, že už nedokážu pomôcť a pokiaľ chcú, aby si ho zobrali domov, lebo v najbližších hodinách určite zomrie.

Ich predpoklady sa naplnili a ešte v ten deň podvečer Pavol Maťašovský doma zomrel. Na túto chvíľu čakal vyšetrujúci prokurátor Studihrach z prokuratúry v Rimavskej Sobote. Do obce Štrkovec dorazil ešte toho večera a v sprievode mal vyšetrujúceho sudcu Konráda, súdneho znalca lekára Lányiho a nemocničného lekára Eszényiho. Na mieste bola vykonaná pitva nebožtíka, pri ktorej sa naplnili predpoklady, že bol otrávený kyselinou octovou.

Prokurátor so sudcom sa vybrali do miestneho pohostinstva. Krčmár Bertalan Spitzer potvrdil, že Maťašovský u neho naozaj bol a vypil poldeci pálenky. Vo fľaške bola nájdená kyselina octová, Spitzer nevedel uviesť, že ako sa tam dostala. Podľa jeho tvrdenia, on deň predtým nebol doma a pálenku do fliaš musela naplniť jeho manželka. Prokurátor na mieste rozšíril vyšetrovanie aj na manželku a dcéru krčmára.

Článok pokračuje pod reklamou


Napokon sa nepodarilo preukázať, kto konkrétne kyselinu octovú nechtiac nalial do fľašky na alkohol. Na prvom pojednávaní bol Bertalan Spitzer odsúdený na finančný trest vo výške 500 korún a jeho manželka dopadla úplne podobne. Ich dcéra bola spod obžaloby oslobodená. Spitzer sa spolu aj s manželkou odvolali voči výške trestu a tak vo veci rozhodoval vyšší súd v Košiciach.

V máji roku 1932 bol na súde v Košiciach vynesený konečný rozsudok. Bertalan Spitzer mal potvrdený peňažný trest vo výške 500 korún, jeho manželke súd zvýšil trest na 1 000 korún a ich dcéra bola tiež uznaná vinnou a odsúdená na peňažný trest vo výške 500 korún.

Jedna banálna chyba pripravila živiteľa rodiny o život, súhrnný peňažný trest vo výške 2 000 korún, pravdepodobne veľa pochopenia pozostalým nepriniesol.

Zdroje:
Gömör zo dňa 2. 8. 1931
Gömör zo dňa 22. 5. 1932

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross