No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Bol rodák z nášho regiónu anglickým generálom?

Fotografia je ilustračná. Zdroj: commons.wikimedia.org

Pokiaľ sú nasledujúce riadky pravdivé, tak čítate až neuveriteľný príbeh nášho rodáka, ktorý za zásluhy v bojoch počas druhej svetovej vojny to mal dotiahnuť ako jediný Slovák až do hodnosti generála v Britskom kráľovskom letectve. Zásluhou hrdinstva a s tým spojeného mimoriadneho povyšovania sa v priebehu piatich rokov stal z pilota poručíka, generálom RAF.

V malej obci Rovné v okrese Rimavská Sobota sa v roku 1906 narodil Tibor Róth. Mal ešte jedného brata a ich otec živil celú rodinu prácou roľníka. Dvaja súrodenci dostali starostlivú výchovu a Tibor sa po skončení strednej školy stal policajným úradníkom v Rimavskej Sobote.

Pri polícii zostal, akurát sa presunul pracovne najskôr do Bratislavy až skončil v Žiline. Tibor Róth nebol spokojný so svojím osudom a vo voľnom čase sa začal zaoberať politikou. Nemalo byť tajomstvom, že mal priateľský vzťah s ministerským predsedom Milanom Hodžom.

Článok pokračuje pod reklamou


V roku 1938 prichádzali pohnuté časy a Tibor Róth predvídal, že prichádza rasová nenávisť. Podarilo sa mu opustiť vlasť ešte včas a jeho kroky viedli do Francúzska a odtiaľ do Anglicka. Jeho konečnou stanicou sa stala Palestína. V roku 1941 dokončil štúdium na technike v Tel Avive a stal sa inžinierom. Ešte toho istého roku vstúpil do anglickej armády.

Upozornil na seba znalosťou jazykov, okrem slovenčiny rozprával plynulou angličtinou, francúzštinou, taliančinou, nemčinou a maďarčinou. Dohovoril sa tiež hebrejským a arabským jazykom. Ako akademicky vzdelaného človeka ho prijali na vojenskú akadémiu v Londýne. Dôstojnícku školu skončil s vyznamenaním a ako poručík – pilot slúžil v Afrike.

Pre udatnosť mal byť povýšený do hodnosti kapitána. Jeho hviezdna chvíľa mala prísť počas anglickej protiofenzívy v Afrike. Údajne nepoznal strach a ani pohodlie, zasahoval tam, kde iní nevedeli dosiahnuť úspech. Cez deň velil technickým leteckým operáciám a v noci vypracovával plány na útok. Pri protiofenzíve sa s ním mal radiť aj poľný maršal sir. Harold Alexander. Po porade mal kapitán Róth vyriecť nasledovné slová svojej jednotke: „Priatelia, teraz z obrany prejdeme do útoku. Prestávka nejestvuje, letím ako prvý a o týždeň poženieme Nemcov až do Talianska.“

Vyznačovať sa mal oceľovými nervami a nevyčerpateľnou vytrvalosťou. Na jeho konto pribúdali mimoriadne povyšovania a závratne postupoval v rebríčku hodností. Počas druhej svetovej vojny sa zúčastnil bojov v Sýrii, Líbyi, Taliansku a v Nemecku. V bojoch bol štyrikrát ranený a na jeho prsiach sa nachádzalo 18 vyznamenaní. Stal sa anglickým štátnym občanom. V bližšie nezistenom čase si zmenil svoje meno a z Tibora Rótha sa mal stať T. Ronny.

Článok pokračuje pod reklamou


Po skončení vojny sa začal zaujímať, čo sa stalo s jeho rodičmi a s bratom. Dlho po nich pátral až napokon zistil, že už nie sú na žive. Stali sa obeťami deportácií do koncentračných táborov. Britská vojenská spravodajská služba však zistila, že prežil jeho bratranec, ktorý si tiež zmenil meno. Podarilo sa ho vypátrať a dostal odkaz, že Ronny ho príde pozrieť na Slovensko, akonáhle to bude možné.

Toho času sa údajne zdržiaval so svojimi vojakmi na Ďalekom východe, kde mal byť jedným z veliteľov. Dňa 1. 5. 1946 mal byť Ronny povýšený do hodnosti generála a vraj bol pýchou britského kráľovského letectva.

Doslov: Žiadne ďalšie podklady sa k Tiborovi Róthovi nepodarilo nájsť. Nenašlo sa ani v dostupných zahraničných digitálnych archívoch slovné spojenie generál T. Ronny. Jedinou možnou cestou ako zistiť skutočnosť, je dožiadanie údajov z londýnskeho vojenského archívu. Podľa databázy yadvashem.org boli z obce Rovné skutočne deportovaní príslušníci rodiny Róth, či však boli v príbuzenskom vzťahu, je nemožné určiť. V tomto prípade by viac svetla priniesli matričné záznamy.

Zostáva tak zatiaľ zahalené tajomstvom, či skutočne náš rodák bol anglickým generálom a ak áno, tak prečo panuje okolo neho ticho. Ako zdroj informácií poslúžil len jediný novinový článok, o ktorom sa zatiaľ nevie, či bol pravdivý...

Zdroj: Národná Obroda zo dňa 7. 11. 1946


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross