No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Chirurg z Rimavskej Soboty sa postavil daňovému úradu

RIMAVSKÁ SOBOTA - V 30. rokoch 20. storočia bol riaditeľom nemocnice a zároveň primárom chirurgického oddelenia Dr. Gallus Mráz. Nuž a jeho si niekedy na prelome rokov 1933 – 1934 zobral na mušku miestny daňový úrad.

Nepodarilo sa zistiť, o aké konkrétne zatajenie dane išlo, ale úrad začal voči lekárovi správne konanie. Prípad sa skončil udelením na tie časy dosť veľkej pokuty, ktorú mal Gallus Mráz zaplatiť. Toto rozhodnutie, ktoré nadobudlo právoplatnosť, mu bolo doručené poštou priamo do nemocnice.

Článok pokračuje pod reklamou


Keď si tie riadky Gallus Mráz prečítal, rozhodne nesršal nadšením a preklínal celý daňový úrad. Nemal však príliš veľa času na ďalšie rozjímanie, lebo do nemocnice mu dopravili pacientku v nie najlepšom zdravotnom stave. Prvotné vyšetrenie poukazovalo na závažný chirurgický problém a tak bolo logické, že si pacientku prišiel pozrieť on sám. Zabudol v tej chvíli na nepríjemný list a po prehliadke chorej konštatoval, že ide o akútny zápal slepého čreva a na záchranu jej života bol  nevyhnutný okamžitý chirurgický zákrok.

Personál nemocnice začal automaticky konať, premiestnil pacientku na chirurgickú sálu a pripravoval všetky veci potrebné k operácii. To už nad ňou stál so skalpelom Dr. Mráz a pripravoval sa urobiť rez. Niekto z operačného tímu identifikoval pacientku a urobil chybu, keď preriekol: Veď to je manželka riaditeľa daňového úradu. V tej chvíli sa roztriasla ruka Dr. Mráza, položil skalpel a odmietol vykonať operáciu.

Do nemocničnej čakárni sa medzitým dostavil manžel nešťastnej ženy, riaditeľ daňového úradu Ladislav Slatinský. Uvidiac primára chirurgie, okamžite sa informoval na zdravotný stav svojej manželky. Dostalo sa mu odpovede, že on jeho manželku v žiadnom prípade operovať nebude a je to v záujme jej zdravia.

Článok pokračuje pod reklamou


Medzi dvomi mužmi došlo k hádke a údajne nemali chýbať ani nadávky. Ladislav Slatinský zistil, že tu nepochodí a vidiac, že sa zdravotný stav jeho manželky zhoršuje, tak ju zobral z nemocnice. Nevedno prečo, ale dal ju previezť do nemocnice v Bratislave, mal na výber pritom aj bližšie nemocnice.


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross