No active "ca-sidebar-197687" sidebar

D. Bakšová si počas koronakrízy opravila dielňu, veľký záujem je o gemerskú keramiku

HRNČIARSKE ZALUŽANY - Danka Bakšová je jedinou hrnčiarkou v regiónoch Gemer-Malohont a Novohrad, ktorá vyrába svoje výrobky na hrnčiarskom kruhu a je to jej zamestnaním. Bakšová, ktorá je pôvodom z Hrnčiarskych Zalužian naposledy vyrábala repliky pohrebných urien v skrinkových hroboch. Pre Rimava.sk opísala, ako ju zasiahla pandémia koronavírusu. 

Článok pokračuje pod reklamou


“Snažila som sa počas tohto obdobia opraviť dielňu a využila som to tým, že ku mne nikto nechodil. Pre mňa to bolo plusové aj z toho hľadiska, že som si mohla robiť veci, ktoré inokedy nemôžem a zároveň si môžem vyrábať výrobky aj do zásoby,” povedala Bakšová. 

Ako ďalej doplnila, mohla si počas tohto obdobia v pokoji vyrábať doma. Prezradila nám aj to, o aké jej výrobky je najväčší záujem. “Je to gemerská keramika. Záujem je aj o moje zvonkohry, nejaké džbány, hrnčeky či ozdobnú keramiku,” dodala. 

Bakšová neponúka svoje výrobky na žiadnom e-shope, všetko predáva osobne. “Popri výrobe by som sa tomu nestíhala venovať. Predávam tak, že zákazníci prídu ku mne a potom sú radi, že ma môžu navštíviť a môžu nakuknúť aj do výroby,” konkretizovala s tým, že v jej rodine sa hrnčiarstvu nikto nevenuje. 

Hrnčiarka, ako už bolo spomenuté, vyrábala repliky pohrebných urien v skrinkových hroboch. Ako priblížila, bolo to pre ňu niečo špeciálne, pretože doma mala originály zo Slovenskej akadémie vied. “Bola to pre mňa výzva. Zároveň som vedela, že zostane do budúcnosti takáto pamiatka a o to dôležitejšie to pre mňa bolo. Snažila som sa urny nerobiť úplne dokonalé, aby boli rovnaké ako originály, ktoré také tiež nie sú,“ podotkla Bakšová na záver. 


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross