No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FS Háj: Deti a folklór

13. februára 2012 |  | 

Organizovať deťom voľný čas je prioritou nejedného rodiča. Väčšina rodičov pri voľbe vhodnej záujmovej aktivity pre svoje dieťa siaha po overených jazykových kurzoch, počítačových krúžkoch, hre na hudobnom nástroji a podobne. Krúžky pohybového či športového charakteru sú viac-menej v úzadí. A pritom práve pohybová aktivita je po náročnom dni v škole pre deti ten najlepší relax. Absenciu pohybových krúžkov pre deti vo veku 11-16 rokov, mládež a dospelých sa snaží zmysluplne zaplniť aj Folklórny súbor Háj, ktorý pôsobí pri CVČ Relax v Rimavskej Sobote.
Folklórny súbor Háj patrí medzi elitu folklórnych súborov na Slovensku a má stabilnú členskú základňu, ktorú tvoria dospelí, mládež a deti vo veku od 11 rokov. Jeho cieľom je viesť deti k aktívnemu tráveniu voľného času a k vnímaniu, cíteniu a poznaniu folklóru a ľudovej kultúry. Prostredníctvom verejných vystúpení sa snaží propagovať medzi mládežou úctu k tradícii a pozitívny postoj k našej národnej kultúre. Pri pravidelných tréningoch kladú skúsení taneční a hlasoví pedagógovia dôraz na pohyb, správne držanie tela, zdravý životný štýl a pod.
Za posledné roky si súbor pripravoval nových tanečníkov a spevákov v prípravke, ktorá fungovala od roku 2004. Z tejto sa v roku 2010 prirodzene vyvinul Detský folklórny súbor Hájik. Hneď prvý rok fungovania dorastu FS Háj bol mimoriadne úspešný. DFS Hájik s prehľadom postúpil na krajské kolo do Kokavy nad Rimavicou, kde opäť zažiaril a zaslúženie postúpil na celoslovenské kolo do Likavky. Tu si vyslúžil strieborné pásmo, špeciálnu cenu poroty „za udržiavanie tradičného tanečného materiálu“ a pozvania na účinkovanie na popredných slovenských folklórnych festivaloch.
Záujemcom o krúžky ponúka FS Háj zmysluplné trávenie voľného času v kolektíve folkloristov, pravidelnú a cieľavedomú prácu pod vedením skúsených tanečných a hudobných pedagógov, množstvo vystúpení a zahraničných zájazdov, účasť na workshopoch spojených s etnológiou, vlastnoručnou výrobou krojov.
Pod záštitou FS Háj pracujú tieto kolektívy:
DFS Hájik, deti od 11-16 rokov, vedúca Andrea Haásová
FS Háj, mládež a dospelí od 18 rokov, vedúci Peter Haás
Ženská spevácka skupina ŠejHáj, dievčatá a ženy od 18 rokov, vedúca Jarka Vaculčiaková
DFS Lieskovček, deti od 6 do 10 rokov, vedúca Jaroslava Lajgútová

Info aj na www.fshaj.sk
Zdroj: PaedDr. Miriam Szántóová


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross