No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Do Lučenca priniesla novodobý šport. Pole dance je tanečné umenie, v ktorom sa spája šport, akrobacia či gymnastika, hovorí lektorka Monika Tima

Monika Tima. Foto: Archív Moniky Tima

LUČENEC – Do centra Novohradu sa dostal pole dance – tanec na tyči. Postarala sa o to Lučenčanka Monika Tima. Rodáčka zo Šuríc sa do tejto pre mnohých stále neznámej aktivity zamilovala pred deviatimi rokmi.

Svoju cestu začala súkromnými hodinami na západe Slovenska a prešla aj rukami tej najpovolanejšej – zakladateľky pole dance v našej krajine. Nadobudnuté skúsenosti chce posunúť ďalej, a preto sa v Lučenci rozhodla otvoriť tanečné štúdio.

Článok pokračuje pod reklamou


Má tanec na tyči niečo spoločné so striptízovými scénami z filmov? Venujú sa mu aj deti či muži? Je pole dance šport a potrebuje človek fyzickú zdatnosť a kondíciu? Aj tieto otázky položil náš partnerský web Novohradske.sk zakladateľke tanečného štúdia Pole Dance Lučenec Monike Tima.

Niektorým sa pri prvom pohľade môžu vybaviť filmové scény polonahých žien pri tyči. Je pole dance striptíz?

Je pravda, že kedysi to tak ľudia vnímali. Keď videli ženu pri tyči, tak si hneď spomenuli na striptíz. To však nie je pravda. Pole dance, respektíve tanec na tyči, je tanečné umenie, v ktorom sa spája šport, akrobacia či gymnastika.

Monika Tima. Foto: Archív Moniky Tima

Je teda pole dance vnímaný aj ako šport?

Áno, je to náročný šport, výhľadovo olympijský.

Konajú sa v tanci na tyči súťaže?

Áno a sú veľmi populárne. Napríklad na jún sú v Trenčíne naplánované majstrovstvá Slovenska, ktoré organizuje zakladateľka Federácie Sport Pole Dance Slovensko - Tami Adamiková, ktorá tanec na tyči do našej krajiny priniesla z Ruska.

Máte aj vy nejaké súťažné skúsenosti či úspechy?

Nie som veľmi súťaživý typ. (smiech) Na šampionáty chodím len ako divák.

Ako ste sa dostali k pole dance?

Najprv som na internete uvidela video. Hneď sa mi to zapáčilo, a tak som začala chodiť na hodiny pole dance. U spomenutej Tami Adamikovej, ktorá je na Slovensku priekopníčkou v tanci na tyči, som prešla skúškou a v roku 2016 som získala certifikát a atletickú knižku. Aj touto cestou by som sa jej chcela poďakovať za obrovskú podporu a množstvo skúseností. Vďaka nej som sa dostala tam, kde som.

Tami Adamiková. Foto: Archív T. Adamikovej

Potrebuje byť človek na pole dance fyzicky zdatný a mať dobrú kondíciu?

Na začiatku sa robia len také pohyby, ktoré dotyčný alebo dotyčná zvládne. Kondícia a fyzička prídu časom, a tak sa môže rozsah a škála pohybov postupne rozširovať. Najdôležitejšie je mať chuť naučiť sa základnú techniku cvičenia a pohybov s vlastnou váhou. Zvyšok bude prichádzať postupne.

Dá sa tancom na tyči zhodiť?

Áno, samozrejme. Ak už niekoho nudí fitko, váhu si môže upraviť aj takýmto spôsobom.

Monika Tima. Foto: Archív Moniky Tima

V súvislosti s pole dance som na fotkách videl aj modriny na stehnách. Môže byť tanec na tyči nebezpečná aktivita?

Zraniť sa dá aj pri behu, ak si človek nedáva pozor. Dôležité je naučiť sa správnu techniku. Dovtedy sa môže stať, že sa človek udrie o tyč, následkom čoho sa objavia sa modriny. Pole dance však nie je nebezpečný.

Dá sa robiť tanec na tyči aj doma?

Áno. Ak sa niekto rozhodne tancovať na tyči aj doma, môže to robiť v byte alebo aj v rodinnom dome.

V Lučenci otvárate školu pole dance. Je to vaša prvá úloha učiteľky?

Áno a veľmi sa na túto výzvu teším. Dlhé roky som na sebe pracovala, výsledkom čoho je aj certifikát od zakladateľky tohto športu na Slovensku. Verím, že svoje skúsenosti posuniem aj ostatným.

Aké boli doterajšie reakcie ľudí?

Veľmi milé. Nečakala som, že budem mať toľko záujemcov. Ženy mi písali ráno, cez deň aj v noci. Neustále. Za prvý týždeň sa mi prihlásilo toľko klientov, že mi neostali voľné miesta.

Článok pokračuje pod reklamou


Myslíte, že takýto vysoký záujem u ľudí zotrvá aj po pár týždňoch?

Verím, že áno. Chvíľu potrvá, kým sa človek dostane na takú úroveň, aby vedel zatancovať dlhšiu choreografiu. Aj na jednej či dvoch hodinách sa dá niečo naučiť, ale nebude to stačiť. Tak, ako pri iných aktivitách a športoch, aj pri pole dance treba trpezlivosť a výsledky sa dostavia.

Pole dance je najmä tanec a ten môže byť elegantný, ale aj vášnivý. Je to tak aj pri tanci na tyči?

Samozrejme, všetko závisí od človeka a od toho, čo sa chce naučiť. Prípadne od toho, komu chce svoje zručnosti predviesť.

Je pole dance vhodný aj pre deti alebo mužov?

Jasné. Na majstrovstvách sú aj kategórie pre deti, ktoré sa tanci na tyči začínajú venovať od piatich - šiestich rokov. Mužov je v pole dance pomenej, ale sú tu. Snáď ich časom bude viac.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross