No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Exkluzívny rozhovor s rimavskosoboťanom Petrom Pavlíkom o Kráľoch videa, Rotterdame a jeho filmoch

9. februára 2025 | | | |  | 
Zdroj: Peter Pavlík

RIMAVSKÁ SOBOTA – Peter Pavlík, rodák z Rimavskej Soboty, pracuje ako self-promo producer v TV Markíza a na konte má viacero filmov o rodnom meste. Nedávno sa však v rámci prestížneho festivalu v Rotterdame zúčastnil premietania filmu Králové videa, na ktorom pracoval ako strihač a vedúcí postprodukcie.


Ty si bol teraz v Rotterdame, v Holandsku. Prečo? S čím?
Boli sme na Medzinárodnom filmovom festivale v Rotterdame s našim filmom Králové videa, na ktorom som pracoval ako strihač a možno by sa dalo povedať aj vedúci postrodukcie.

Článok pokračuje pod reklamou


Tento film už zožal mnohé ocenenia. Ako si sa k nemu dostal?
Bolo to trochu bizarné. Videl som trailer na Králov videa, vtedy to bol projekt takmer bez rozpočtu, ktorý vznikal v českej "garáži". Následne som kontaktoval autorov Petra Svobodu a Lukáša Bulavu a ponúkol im pomoc bez nároku na honorár. Navrhol som strih, pomoc s dramaturgiou a posun k profesionálnemu producentovi. Súhlasili, a tak som sa k tomu dostal.

Ako sa projekt vyvíjal?
Skontaktoval som producenta Igora Kovácsa, ktorý zabezpečil financie na lepšiu techniku a postprodukciu, čo viedlo k prepracovaniu filmu takmer od základov.

Ide o český film?
Nie, je to slovenský film z českých reálií. Financovaný bol na 99 percent zo Slovenska.

O čom film pojednáva a kto v ňom vystupuje?
Králové videa rozpráva o fenoméne rýchlodabingu v 80. a 90. rokoch. Vtedy sa kvôli cenzúre komunistov zahraničné filmy dostávali do Československa len vďaka pirátom. Tí ich načierno distribuovali a dabovali jedným hlasom vo veľmi amatérskych podmienkach. Vystupujú v ňom známe osobnosti českej popkultúry ako Ondřej Hejma, František Fuka, Ondřej Neff, Petr Šaroch či režisér Zdeněk Troška.

Zdroj: Archív Peter Pavlík

Aké boli ohlasy na film?
Vynikajúce. Od divákov aj kritikov. V Čechách sme mali premiéru v Lucerne, kde bola sála vypredaná. Na Slovensku to bolo komplikovanejšie, pretože pandémia trikrát odložila premiéru a keď sme sa konečne dostali do kín, tak ich na druhý deň zavreli. Napriek tomu sme vyhrali cenu divákov na Cinematiku aj na Týždni slovenského filmu a mali sme nomináciu na Ceny českej filmovej kritiky za najlepší dokument. Na portáli CSFD nám stále svieti krásnych 80 percent.

Ako sa film dostal do Rotterdamu?
Festival mal tento rok sekciu venovanú videokazetám. Rotterdam patrí k najväčším európskym festivalom, preto bola pozvánka obrovskou poctou.

Zdroj: IFFR Rotterdam

Aké boli tvoje dojmy?
Festival bol výborne organizovaný. Projekcia filmu bola spojená s diskusiou a predtým sa konala aj všeobecná debata o fenoméne videokaziet. Najviac ale potešila spokojnosť divákov, keďže ide do veľkej mieri o lokálnu tému.

Film je dostupný aj online?
Áno, nájdete ho na streamovacých službách a na DVD s bohatými bonusmi. Dokonca máme aj limitovanú edíciu na VHS pre zberateľov.

Okrem toho filmu si režisér a máš na konte filmy o Rimavskej Sobote. Pripravuješ niečo nové?
Dokončujeme film DVOiKA OUCE. Momentálne finalizujeme strih a postprodukciu. Plánujeme premiéru v júni.

Nebojíš sa kontroverzie?
Nevidím dôvod. Ak sa někto cíti dotknutý, tak len preto, že je v ňom citovaný. Film nastavuje zrkadlo a každý by sa mal zamyslieť nad tým, čo hovorí.

Ďakujeme za rozhovor


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross