No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Filmár Peter Pavlík predstavil nový dokument so silným posolstvom

Zdroj foto: P. Pavlík

RIMAVSKÁ SOBOTA – Krátkometrážny strihový dokument Odkazy starého sveta je prostrednou časťou tematickej trilógie započatou projektom ZLOvensko.

Najnovší filmový počin Soboťana Petra Pavlíka sa sústredí na krásu krajiny a v nej sa odohrávajúci boj s nenávisťou. Film je stredom trilógie krátkometrážnych strihových dokumentov.

"Po dokončení predchádzajúceho projektu ZLOvensko som mal pocit, že nie je povedané zďaleka všetko. Rozhodol som sa teda, že to bude iba začiatok trilógie," uviedol pre portál Rimava.sk Pavlík, ktorý na filme pracoval približne tri mesiace. "Sú to témy, ktoré v človekovi bublú a raz musia vyjsť von. Takže teoreticky sa to nevedemky začalo pripravovať, keď som ako dieťa zistil, kto bol Tiso," povedal.

Článok pokračuje pod reklamou


Realizácia podobných projektov je pre filmára ako autoterapia. "Pri každom mojom filme je najhoršie to, že môže vzniknúť. Že existujú podobné témy a dejú sa tu takéto veci. Našťastie ako filmár to viem dostať von cez svoju prácu."

Film Odkazy starého sveta má oficiálnu premiéru už za sebou, keďže je verejne prístupný na internete. "Na rozdiel od prvej kapitoly som sa rozhodol postaviť svoj film viac ako lyriku. Je v ňom niekoľko interpretácií. Lákala ma predstava, že každý si z filmu zoberie niečo iné. Dá sa brať ako ukázanie paradoxov medzi prírodou a ľudstvom. Rovnako ako ilustrácia hymny, metafora na opakovanie rovnakých chýb, hnev boha nad tým, čo sa deje v jeho diele alebo iba prosté ukázanie odvrátenej strany našich dejín. A niekto to môže brať iba ako priamočiaru propagandu. Výklady sú odlišné, no pointa je stále rovnaká. Všetko zlé raz skončí, pokiaľ sa vieme postaviť nenávisti a zlu. Aj napriek temnote raz slnko vyjde," dodal Pavlík.

Pozrite si film Odkazy starého sveta:


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross