No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Náladu na Klenovskej rontouke nepokazilo ani počasie

rontouka-2013Priebeh Klenovskej rontouky síce chvíľami poznačili mraky a dážď, ani nestále počasie však nemohlo pokaziť náladu na tradičných folklórnych slávnostiach. Klenovec za uplynulé dni privítal mnoho návštevníkov, či už prišli ako účinkujúci, jarmočníci, hostia, milovníci spevu, tanca, ľudových tradícií a zábavy. Klenovská rontouka má po poslednom júnovom víkende za sebou jubilejný, 35. ročník.

„Keď vidím úsmev na tvárach mladých ľudí, tak ma teší, že Gemersko-malohontský folklór má svojich priaznivcov aj u mladej generácie a to sľubuje, že má aj svojich pokračovateľov. Dúfam a verím, že to neskončí 35-kou,“ povedala pre Rimava.sk Stanislava Zvarová, riaditeľka a dramaturgička Gemersko-malohontských folklórnych slávností Klenovská Rontouka. Ako pripomenula, tento ročník venovali spomienke na známeho slovenského zbojníka Juraja Jánošíka, ktorý sa ukrýval aj v obci Klenovec. V znamení zbojníckej tematiky sa niesli názvy dvorov (U Mravca-Uhorčíka, Zbojnícky dvor u Surovca, U Pacha, U Jurošíka atď.), ktoré ponúkali voňavé a chutné dobroty ale aj nezameniteľnú atmosféru. Tu i tam sa hralo, spievalo, tancovalo a veru, mohli ste aj od drába dostať palicou...

Aj folkloristi si pripravili vystúpenie venované spomienke na Jánošíka, večerný program Bohabojnô dieťa bolo vyvrcholením celých slávností.

[su_media url="https://www.youtube.com/watch?v=HbQo6P_aA6k" width="600" height="388"]

Klenovská rontouka tento rok opäť ponúkla neopakovateľnú atmosféru. Na pódiu vystúpili najmenší folkloristi aj dospelí, pripravené boli zaujímavé súťaže, výstavy, v celej obci mali svoje stánky rozložené jarmočníci. Prútené košíky, drevené varešky i misky, medovina, výrobky z včelieho vosku, zvonce, pastierske palice, drôtené šperky – bolo z čoho vyberať.
Večerné programy overili trvácnosť pódia, na ktorom sa počas dvoch dní vystriedali stovky tanečníkov zo zahraničia i zo Slovenska, medzi nimi mnohé stálice, ktoré sa na Klenovskú rontouku vždy radi vracajú. Tak ako všetci, ktorí v sebe nosia lásku k folkloru a regiónu.

Zdroj: Rimava.sk, Reklamný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)

Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.

 

[nggallery id=1079]


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross