No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Cyklisti opäť zdolali 500 kilometrov na trase Poltár – Dukla – Poltár

Archív M. Pavkovej

VEĽKÉ TERIAKOVCE – Na bicykloch si počas troch dní odšliapali viac ako 500 kilometrov. Skupina športovcov a športovkýň sa aj tento rok vydala na známu cyklistickú jazdu Poltár – Dukla – Poltár (30. 7. – 1. 8.).

Štart a cieľ akcie býval v Poltári, no pre organizačné dôvody sa presunul do Veľkých Teriakoviec. Pôvodný názov však ostal zachovaný. Dlhú a náročnú trasu absolvovalo 30 ľudí vrátane sprievodov na dvoch autách.

 „Bola to prekvapivá a potešujúca účasť. Akciu organizujem už piatykrát, no po minulé roky zvyklo chodiť okolo 18-20 účastníkov. Iba v začiatkoch akcie sa schádzali 40 či 50-členné skupinky,“ povedal pre Novohradské.sk, partnerský web Rimava.sk, organizátor podujatia Pavol Hedvigy.

Článok pokračuje pod reklamouBohaté zastúpenie mal Novohrad i Gemer-Malohont. Akciu však prišli podporiť aj z Trenčína, východného Slovenska, Nového Mesta nad Váhom alebo Detvy. Najmladší jazdec mal 18 rokov, najstarší až 73.

Ešte pred štartom si skupina pripomenula pamiatku zakladateľov podujatia - bratov Marcikovcov z Rovnian. „Už to je päť rokov, čo Milanko Marcik odišiel a dáva na nás pozor zhora. Nikdy nezabudnem na moment, keď nám po skončení 40. ročníka povedal, že by bol rád, keby sme v tradícii pokračovali ďalej, lebo nikdy nevieme, čo sa môže stať. Tri týždne na to sme sa s ním boli naposledy rozlúčiť,“ dodal Hedvigy.

Súperili s únavou, počasím aj neohľaduplnými vodičmi

Už po druhýkrát boli súčasťou podujatia aj členovia lučenského klubu NovoCK Trial. Táto akcia je pre tento klub srdcovou záležitosťou, lebo prvých výjazdov sa zúčastnil aj Augustín Trško – otec prezidentky NovoCK Trial Daniely Trškovej.

Klub tento rok na dvoch kolesách reprezentovali Peter Pavko, Igor Ďuriška a Pavel Mázor. Sprievod na aute, servis a občerstvenie jazdcov zabezpečili Ľubka Gombalová a Majka Pavková, ktorá sa deň pred štartom zranila a cestu tak musela absolvovať len v úlohe spolujazdca.

„Účastníci na bicykloch za tri dni prešli 525 kilometrov. V prvý deň najazdili najviac – z Veľkých Teriakoviec do Svidníka, teda 225 kilometrov. Tam sme prenocovali a druhý deň sa vyrazilo na Duklu, kde sme na pamätník položili veniec a pokračovali do Haligoviec, kde sme prespali druhú noc. V nedeľu ráno sme odštartovali posledný deň tejto akcie a presunuli sa cez Poprad a Vernár späť na štart akcie do Veľkých Teriakoviec," opísala Majka Pavková.

Akcia nie je súťažou ani pretekmi. Športovci tak nebojovali medzi sebou. Súperiť museli s únavou, počasím, náročným terénom, stúpaniami a občas aj s neohľaduplnými účastníkmi dopravy.

„Búrky sa nám, našťastie, vyhli, ale dážď už nie. Jazdci druhý a tretí deň niekoľkokrát zmokli. Tiež sme zažili momenty, kedy stačila sekunda a účastníci mohli byť svedkami dopravných nehôd odvážnych, či skôr nezodpovedných, bezohľadných a arogantných vodičov áut a kamiónov," priblížila Pavková.

Článok pokračuje pod reklamouČloveka to zocelí

Nepríjemnejšie momenty sa skupine podarilo prekonať vďaka vzájomnej podpore. Keď niekto nevládal alebo musel zastať pre defekt, ostatní ho počkali alebo mu pomohli dotiahnuť sa do pelotónu.

„Boli momenty, kedy niektorí nevládali. Aj pre takéto prípady máme sprievodné autá. Každý sa však chcel prekonať a dokázať si, že náročnú cestu zvládne. Ja osobne som si pri tom výborne vyčistil hlavu. Človeka taký výkon zocelí," opísal Peter Pavko.

Jazdu skomplikovala aj nečakaná situácia s jedným sprievodným vozidlom. „Plne naložené auto vecami a kuframi sme museli nechať odstavené na Dukle, konkrétne v Krajnej Poľane. Mali sme prakticky len pár minút na to, aby sme vyriešili túto situáciu a našli riešenie, ako všetky veci dopraviť do Haligoviec, kde smeroval pelotón cyklistov. Našťastie, naši priatelia boli veľmi ochotní a v priebehu hodiny sadli do iného, zapožičaného auta a prišli nám pomôcť až z Lučenca. Za to im patrí veľká vďaka. Ďakujeme aj hlavnému organizátorovi Pavlovi Hedvigymu a CK Rimavská Sobota, ktorý prevzal štafetu po Milankovi Marcikovi a nedovolil, aby táto akcia zapadla prachom," doplnila Pavková.

Zdroj: Novohradské.sk, foto: Archív M. Pavkovej


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross