No active "ca-sidebar-197687" sidebar

DOPLNENÉ VIDEO/LAPOŇA: Najväčší klenot ovocinárskeho kraja vybrali do ankety Strom roka. Hlasuje sa už len do konca septembra

Bývalý ovocinársky kraj, v ktorom obyvatelia pred desiatkami rokov úspešne pestovali mnohé druhy ovocných stromov, v súčasnosti prezrádza svoje klenoty. Nepochybne medzi ne patrí Oskoruša, dlhoveký strom, ktorých je na území Slovenska čoraz menej. Nájdete ich v okolí Lapone pri Uzovskej Panici v okrese Rimavská Sobota. Najmohutnejší z nich vybrali tento rok do finále v súťaži o strom roka, ktorú už po 17-ty krát organizuje nadácia Ekopolis. Tieto stromy sú svedkami života viacerých generácií a v okrese Rimavská Sobota ich je približne tridsať. Zmapoval ich Ján Vigoda z OZ Zogor - Združenia na ochranu geneticky ohrozených rastlín. Podľa jeho slov ide o najstarší aj najmohutnejší známy ovocný strom v okolí či regióne. Oskoruša je napríklad v Rakúsku zákonom chránená, aj preto by podľa neho bolo na zváženie školám, aby o tomto klenote ďalej sprostredkovávali informácie svojim žiakom a študentom.

„Je to veľmi zaujímavý ovocný strom, ktorý stojí za povšimnutie, aby o ňom vedeli aj mladšie generácie,” priblížil Vigoda. Súťažná Oskoruša má približne 250 rokov s obvodom kmeňa približne tri metre.  Ako pripomenul, strom stále ešte takmer pravidelne rodí štvorcentimetrové ružovo žlté plody hruškovitého tvaru. „Všetky spomínané oskoruše sa nachádzajú na území obývanom slovenskými aj maďarskými osadníkmi, ale tunajší pamätníci ju poznajú väčšinou len pod menom kaša alebo kašša, kým inde ju poznali aj pod menom berkeňe,” poznamenal Vigoda, ktorý ako tvrdí, v tejto oblasti výskytu oskorúš, o ktorej sa v odborných kruhoch veľmi nevie, ich má doteraz zdokumentovaných spolu 47.

Oskoruša rastie neďaleko tamojšieho ovocného sadu, ktorý podľa domácich obyvateľov fungoval ešte asi pred 20-timi rokmi. Slúžil na priamu konzumáciu ovocia a na výrobu pálenky. Obyvatelia ho využívali dlhé roky a v súčasnosti je už len spomienkou na bývalé fungujúce a prosperujúce obdobie ovocinárstva v regióne Rimavskej Soboty.  V súčasnosti v tejto oblasti ostali len torzá po niekdajších stavbách. Na okolitých usadlostiach žili ľudia ešte pred približne 50-timi rokmi, vývojom ale dochádzalo k sťahovaniu a vymieraniu pôvodných obyvateľov.

Svojmu kandidátovi na STROM roka môžete odovzdať až 4 hlasy - zadanim mailu na stranke ekopolisu pre Oskorušu tu
https://www.ekopolis.sk/…/strom-r…/finalisti/oskorusa-domaca

- Lajkom na fb EKOPOLISU - konkrétne strom číslo 10,
https://www.facebook.com/…/a.1015748140…/10157481403925929/…

- smskou na čísle 7773 vo formáte STROM*10* kontaktné údaje

- alebo hlasovacím lístkom
O výsledkoch hlasovania a nových informáciách o strome vás budeme priebežne informovať.

Zdroj: Rimava.sk 


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross