No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/MÁLINEC: Vodná nádrž odkryla verejnosti svoje útroby

Vodná nádrž Málinec v okrese Poltár odkryla svoje útroby, kam sa bežný človek len tak nedostane. Jej priestory mohla verejnosť vidieť uplynulý piatok a sobotu, a to v rámci Dňa otvorených dverí pri príležitosti Svetového dňa vody. Ak ste túto možnosť nestihli, redakcia Rimava.sk sa bola pozrieť v jej útrobách za vás a prináša vám zopár fotografií.

Štôlne a útroby jednej z najmladších vodných nádrží na Slovensku mohla verejnosť pozrieť po prvý raz. Dôvodom je, že vodáreň patrí medzi stavby s najvyšším stupňom ochrany. Jej funkciou jej akumulovanie vody a jej následná úprava v úpravovni v obci Málinec. Prvé práce na priehrade začali 1. apríla 1986. S jej výstavbou však zanikla obec Hámor, ktorá sa nachádzala priamo v zátope nádrže. Zanikli aj ďalšie obce ako Hrozinovo, Chmelná, Šťavica. V okolí priehrady ale dodnes na malých samotách žije niekoľko obyvateľov.

Keďže ide o sypanú stavbu, pri jej výstavbe boli použité rôzne stavebné materiály o objeme 2,2 mil. m3. Ako odznelo počas odborného výkladu, použitá bola zemina, ktorá sa ťažila medzi obcou Málinec a okolím vodnej nádrže. Použil sa aj piesok z okolia Ľuboreče a Tuhára, ako aj lomový kameň ťažený v okolí priehrady. Po výstavbe 53 metrov vysokej priehrady s celkovým objemom viac ako 26 mil. m3 trvalo jej napustenie 1,5 roka. Súčasťou nádrže okrem troch malých vodných elektrární je aj združený funkčný objekt (budova vystupujúca z hladiny vodnej nádrže, pozn. red.). Objekt slúži nielen na odber vody zo štyroch odberných horizontov, ale aj na vypúšťanie vody z priehrady. K tomu bol vystavaný šachtový prepad, tzv. lievik. Tento veľký lievik, ktorý trčí z priehrady, má kapacitu dvojnásobnej tisícročnej vody, čo predstavuje objem 160 m3/s. K objektu ako aj lieviku vedie dlhá chodba, na strope ktorej sa tvoria malé kvaple. Jej koncom, kde sa nachádza jedna z vodných elektrární to ale nekončí. Ten prichádza až po zdolaní 12 poschodí, kedy sa naskytne pohľad na celú priehradu a tí odvážnejší mohli nahliadnuť i do útrob lievika.

Vo vodnej nádrži však nechýbajú ani ryby. Každoročne sa do nej napúšťajú niektoré druhy rýb ako šťuka, zubáč, pstruh či amur. Hoci sa dvakrát do roka robí výlov, klasický rybolov je v nej prísne zakázaný. Ide o účelové rybné hospodárstvo, kedy sa vylovené ryby posielajú na laboratórny rozbor.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross