No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO: Príbeh Agatky, ktorá na pomoc čakala takmer päť mesiacov

Zdroj: Rimava.sk

RIMAVSKÁ SOBOTA – Uplynulý víkend sa uskutočnil odchyt milej a veľmi plachej fenky, ktorú jej pôvodní majitelia nazvali Agátka. Redakcia Rimava.sk sa aktívne zapojila nielen tým, že zverejnila prosbu, aby obyvatelia poskytli informácie o jej pohybe, ale pomohla aj priamo pri odchyte.

Ako sa nám podarilo zistiť, Agátka bola umiestnená v útulku v Detve začiatkom decembra 2023 z dôvodu, že ju "majiteľ chcel zabiť lopatou." V priebehu krátkeho času bola umiestnená v dočasnom domove v Rimavskej Sobote, odkiaľ však hneď na druhý deň ušla.

Po fenke, ako sa hovorí, sa zľahla zem. Stratila sa na celé mesiace. Ochranárky z Rimavskej Soboty predpokladajú, že ju zachytili bezdomovci. Pravdepodobne s nimi strávila nielen Vianoce ale aj celú zimu.

Zdroj: Rimava.sk

Začiatkom marca sa však Agátka objavila opäť. Živila sa odpadkami, ktorých je v uliciach nášho mesta dosť, alebo využívala tiež pohostinnosť misiek pri domoch, kde obyvatelia kŕmia mačky.

"Začala sa objavovať za hypermarketom, pohybovala sa okolo benzínky, okolo Rimavy, cez sídlisko Západ až na Rožňavskú. Ak má zviera nejaké svoje teritórium, tak teritórium Agátky bolo celé mesto," povedala s úsmevom dobrovoľníčka Anna.

"Keď sa fenka objavila, volala pani z útulku z Detvy, kontaktovala Mestskú políciu, a začali sme Agátku riešiť," povedala Iza z OZ Best Friends. "Nastavili sme odchytovú klietku, ale Agátka je chytré zviera. Nevošla do nej, nedala sa chytiť."

Článok pokračuje pod reklamou


Agátku trasovali celý mesiac

Počas celého marca dobrovoľníčky Anna, Denisa, Iza, Zuzana a Katarína sledovali a trasovali fenku. Potrebovali zistiť, kedy a kde sa zdržiava. Sledovanie bolo náročné, pretože Agátka, akonáhle zistila, že ju niekto sleduje, utekala. "So zatajeným dychom sme sledovali, ako sa dokáže pohybovať pomedzi kamióny na Košickej ceste. Našťastie sa tam teraz robí cesta a autá spomaľujú. Ale bola veľmi opatrná, je to veľmi múdre zviera," hovorí dobrovoľníčka Denisa.

Útulok z Detvy naplánoval odchyt spolu s veterinárom MVDr. Dominikom Urbancom. Prvý odchyt sa však nepodaril. O čo vystrašenejšia Agátka bola, o to rýchlejšie utekala. Aj napriek opatrnosti fenky, objavila sa s rozbitou hlavou. Ďalší naplánovaný odchyt útulok z Detvy zrušil.

Dobrovoľníčky z Rimavskej Soboty sa už nevládali pozerať na potulujúce zviera, ktorému sa rozbitá hlava pomaly hojila a rozhodli sa zobrať celú vec do svojich rúk. Aby si boli stopercentne isté, že ju v deň odchytu nájdu, požiadali prostredníctvom portálu Rimava.sk o pomoc vás, čitateľov, ktorým osud biedneho zvieraťa nebol ľahostajný. Pripravili pre ňu karanténne miesto po odchyte a dokonca sa podarilo nájsť pani, ktorá by jej poskytla zodpovedný dočasný domov.

S príchodom jari Agátka trávila čoraz viac času pri dome v centre mestra. "Vďaka ľuďom, ktorí nám nahlásovali jej lokalizáciu, stačilo v deň odchytu, samozrejme po dohode s majiteľkou domu Monikou, otvoriť bráničku. Fenka vbehla do záhrady a tam ju čakal veterinár s pripravenou uspávačkou," dodáva Anna.

Celú akciu pozoroval z neba so svojím dronom Róbert Piatrik, ktorý ju bol pripravený sledovať v prípade, že by sa dostala von zo záhrady a ušla.

Článok pokračuje pod reklamou


Agátku sa podarilo odchytiť!

Všetkým odľahlo. Len dobrovoľníčky, ktoré ju celý čas sledovali, dokrmovali a zorganizovali odchyt, sa jej aj napriek vynaloženému úsiliu, museli v okamihu odchytu vzdať a zostali im len slzy v očiach. Jej čip bol registrovaný na útulok z Detvy, a tak ju tam veterinár odviezol. Dobrovoľníčky sú však odhodlané aj naďalej sledovať osudy fenky, ktorá im prirástla k srdcu.

Aj napriek tomu, že Rimavská Sobota nemá vlastný útulok, v meste sa o opustené zvieratá má kto postarať. Odchyt psov zabezpečuje Mestská polícia, umiestnení sú v mestských kotercoch. Starostlivosť o ne zabezpečuje Občianske združenie Best friends a POMÔCŤ môžete aj VY!

Ak by ste chceli podporiť tieto úžasné dobrovoľníčky v ich práci pri starostlivosti o zvieracie životy, môžete tak urobiť na čísle účtu SK 69 7500 0000 0040 3006 0811. Každé euro pomáha zvieratám zabezpečiť ich potreby, kým si nájdu bezpečný a láskyplný domov.

Redakcia Rimava.sk ďakuje všetkým, ktorí pomohli v odchyte Agátky a praje jej, ale aj ostatným zvieratám, ktoré majú podobný osud ako ona, aby si rýchlo našli dobrú a milujúcu rodinu.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross