No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Pretekári si zmerali sily na jarnej klasike, neodradilo ich ani slnko či vietor

Prudké slnko, vietor či silná konkurencia. Aj to patrilo k 4. ročníku cyklistických pretekov Jarná cena obce Jesenské. Na 90 kilometrov dlhej trati naprieč južnou časťou Gemera a Malohontu sa stretlo takmer 130 pretekárov. A hoci prvenstvo patrilo nováčikovi na týchto pretekoch, v jeho tieni neostali ani domáci. Stupeň víťazov obsadili nielen v celkovom poradí, ale aj vo svojich vekových kategóriách.

Úvod pretekov nakrátko patril početnému balíku. Od pelotónu sa však začali trhať prví traja jazdci, ktorí si postupne robili náskok dosahujúci takmer dvoch minút, pričom rýchlosť cyklistov miestami dosahovala 60 km/h. Hoci tento náskok postupne ostatní skresávali do cieľa prišla trojica osamelých pretekárov s takmer minútovým náskokom. O víťazovi rozhodli len desatiny sekundy. V záverečnom špurte o prvenstvo zabojovali dvaja maďarskí pretekári, Norbert Tóth (Saxum KSC) a Zoltán Sáska (Epronex Budapest). Z boja víťazne vzišiel Tóth a stal sa tak absolútnym víťazom. Do boja sa však zapojil aj tretí jazdec, Štefan Tóth z Cyklistického klubu Rimavská Sobota. Prvenstvo mu ušlo iba o dve sekundy. Do prvej desiatky sa dostali aj Filip Balciar i Štefan Nôta, obidvaja CK Rimavská Sobota, na prvého strácali menej ako minútu. Ako však povedal pre Rimava.sk Ondrej Bakša, jeden z organizátorov pretekov, v prvej trojke očakával minuloročného bronzového Štefana Nôtu. „Zastúpil ho však náš matador, štyridsiatnik, Štefan Tóth, ktorý udržal tempo s dvomi maďarskými pretekármi a v závere bojoval o absolútne víťazstvo,“ poznamenal Bakša. Absolútne tretí Štefan, si však predsa len odnášal prvenstvo. Vyšliapal si ho v kategórii Muži 40 – 49 rokov. Rovnako najvyšší stupeň víťazov patril aj Vladimírovi Melovi (CK Rimavská Sobota) v kategórii Muži 60 – 65 rokov. Domáce zastúpenie mala aj kategória Muži 19 - 29 rokov, druhú priečku obsadil Filip Balciar (CK Rimavská Sobota) a na treťom mieste skončil Štefan Nôta (CK Rimavská Sobota). Rimavskú Sobotu však zastupoval aj 15-ročný Michal Šiminský z ProfiBike. V kategórii Muži do 18 rokov debutoval na Jarnej Cene obce Jesenské na celkovo 7. mieste.

Pozrite si, ako to vyzeralo na Jarnej Cene 2018

Hoci podľa slov absolútneho víťaza, Norberta Tótha, bola silná konkurencia a na trati si svoje prvenstvo musel vydobyť až do konca, pretekári sa okrem prudkého slnka a vetra potýkali aj s inými problémami. Tohtoročnú jarnú klasiku sprevádzalo množstvo defektov a jeden pád maďarskej pretekárky. „Vrhá to na nás horšie svetlo, ale nebolo to z dôvodu zanedbania organizácie, ale stavu ciest, s ktorým sa stretávame nielen v našom okrese, ale na celom Slovensku,“ priblížil Bakša, ktorý napriek týmto nepríjemnostiam hodnotí tohtoročný pretek pozitívne.

V poradí 4. ročník je však podľa neho v istom spôsobe špecifický. „Zakladatelia týchto pretekov, Jozef Juhaniak a Marek Urbančok, sa vzdali organizácie a v januári to vyzeralo, že Jarná cena sa konať nebude. Ale na členskej schôdzi sme rozhodli, že budeme pokračovať v tom, čo títo dvaja chlapci založili. Je škoda pretrhnúť nejakú niť, takže sme to zorganizovali,“ ozrejmil a dodal, že tento rok ich ešte čaká zorganizovať majstrovstvá Slovenska v kategórii masters na Teplom vrchu s názvom Merida Road Cup, kde práve Štefan Tóth by mal byť jasným favoritom na zisk titulu.

Celkové poradie ako poradie v kategóriách si viete pozrieť TU.

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross