No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Vrchári opäť ukázali svoje umenie na Oždianskych serpentínach

Dva dni plné silných áut, vône benzínu, spálených gúm, ale aj sladkého víťazstva či trpkej prehry. Aj to priniesli Oždianske serpentíny uplynulý víkend. Na približne trojkilometrovej trati si zmerali svoje sily tí najlepší automobiloví pretekári do vrchu. Tých sa na tomto ročníku pretekov stretlo rekordných takmer 70, čo je zatiaľ najvyšší počet súťažiacich.

Ich umenie za volantom sledovalo množstvo divákov popri trati. „Bol to pekný športový zážitok. Po prvý raz nám vyšlo aj počasie, atmosféra bola super. Myslím, že všetci mohli byť spokojní,“ povedal pre Rimava.sk organizátor pretekov Ján Lachký. Podľa jeho slov do varu pred pretekmi dostali divákov aj predjazdci – driftéri, ktorí si trať s úctyhodným počtom zákrut pochvaľovali. "Je to radosť i strach o život," povedal pre Rimava.sk driftér Lukáš Filo, predjazdec na BMW so 400 konskými silami. Podľa jeho slov je to veľký zážitok keď sedí v kokpite a je na trati. "Ľudia na vás tlieskajú, natáčajú, telefóny fotia. Je to neskutočný zážitok," doplnil Filo, ktorý v súčasnosti žije v Čechách, no pochádza zo Slovenska a prišiel sa domov ukázať.

Preteky sa tak podľa Lachkého stávajú z roka na rok atraktívnejšími, a to nielen medzi jazdcami, ale aj divákmi. Ako ďalej organizátor ozrejmil, tento ročník mal aj zopár vylepšení, najmä v prípade bezpečnosti. „Zabezpečili sme viac balíkov slamy v kritických miestach, rovnako bolo aj viac zábran, taktiež bolo o jedno hasičské auto naviac,“ poznamenal. Mnohí vodiči tak išli na maxime a aj napriek zvýšeným opatreniam v nedeľu došlo ku menším kolíziám a jedno z áut skončilo aj v balíku slamy.

Na trati si každý z divákov mohol vybrať toho svojho favorita. Okres Rimavská Sobota mal aj tentokrát svojich zástupcov, aj keď generačne rozdielnych. Jedným z nich bol inštruktor autoškoly P&P, Ľudovít Pollák. Ten sa na pretekársku dráhu vrátil po približne desiatich rokoch. Ako povedal pre Rimava.sk, jeho Škoda Fabia 1,9 Tdi, bola pripravená veľmi dobre. „Chlapci z Beti tímu ho pripravili veľmi dobre. Okrem umytia okien a zapnutia kamier na ňom nemuseli nič robiť,“ podotkol.

A ako sa mu po jednom desaťročí jazdilo? „Sú to ťažko opísateľné pocity. Moje očakávania sa nadmieru naplnili. Čo jazda, tak nejaké sekundy išli dole,“ priblížil. To, že časy mal lepšie od jazdy k jazde sa odzrkadlilo aj vo výsledkoch. V kategórii A+2000 si v sobotu vyjazdil druhé miesto, za legendárnym Jozefom Bérešom starším, no v nedeľu sa už postavil na ten najvyšší stupeň víťazov.

V Ožďanoch sa predviedol aj ďalší jazdec z Rimavskej Soboty, Maroš Sucháč mladší, ktorý v prvý deň pretekov oslavoval 18. narodeniny ako aj prvenstvo v kategórii A-1400, odjazdil ju na Škoda Fabia 1.4 16V. Toto víťazstvo zopakoval aj v nedeľu. Nechýbali ani známi jazdci Bérešovci. Jozef Béreš mladší jazdiaci na Ford Escort RS Cosworth WRC ovládol v obdiva súťažné dni kategóriu A+2000. Jeho otec dominoval v sobotu v HK2-2000. V nedeľu mu šťastie neprialo, podpísali sa pod to problémy s jeho autom Mazda 323 4WD.

V prípade celkového víťaza však figuruje iné meno, a to Věroslav Cvrček z Českej republiky. So svojou Škoda Fabia S2000 dominoval počas víkendu v kategórii E1+2000. Jeho výsledný čas v dvoch súťažných jazdách počas soboty i nedele mal hranicu 2:49 minúty s rýchlosťou viac ako 120 km/h. O necelé 3 sekundy na druhom mieste skončil Igor Drotár na Škoda Fabia R5 DTRi a bronz patril Tomášovi Ondrejovi na Tatuus FR2000. Pri tejto víťaznej trojici opäť oživili dekorovanie vencami. Podľa organizátora Lachkého je to pekný zvyk a bola by škoda ho znovu neoživiť.

Kompletné výsledky nájdete na tejto stránke.

Fotogaléria Jozef Kozlok

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross