No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Prechod Muránskou planinou preveril schopnosti nováčikov, zahanbiť sa nedali ani veteráni

muranska-planinaJubilejný 60-ty ročník bežkárskeho prechodu Muránskou planinou, ktorý patrí medzi najstaršie existujúce lyžiarske prechody na Slovensku, zaujal tentokrát viac ľudí ako inokedy. Namierené mali zo Sedla Zbojská cez Sedlo Burda do Muráňa (lyžiari až na Javorinu). Z celého okolia sa tu zišlo približne 50 bežkárov ale aj turistov z Rimavskej Soboty, Hrachova, Hnúšte, Lučenca, Martina i Brezna odkiaľ prišiel najstarší účastník, 73-ročný Peter. Niekdajší účastník Bilej stopy ako aj Jizerské padesátky. Svojim výkonom nezaostal za takmer 20-tkou lyžiarov, ktorí prešli približne 35 kilometrov zo Zbojskej až do Sedla Javorina (podľa snehových podmienok a nadmorskej výšky však časť trasy išli na pešo, pozn. red.).

Viacerí účastníci prechodu sa zhodli, že to bol pre nich veľký zážitok a prekvapil ich aj približne dvojnásobný počet záujemcov o túto akciu ako po minulé roky. Podujatiu zaželali veľa ďalších takýchto úspešných ročníkov.
„Obdivujem starých pánov nad 64 rokov, ktorí to prešli vďaka svojim skúsenostiam v horách. Chcel by som to aj ja zažiť,“ povedal skúsený lyžiar Michal z Martina, ktorý ako tvrdí, prešiel nedávno Tatraroute, ktorá mala 39 kilometrov. „No teraz som bol aj rád, keď som po deviatich hodinách šliapania a 35 kilometrov zbadal konečne autobus,“ skonštatoval a dodal, že len neznalý amatér môže povedať, že je to chodenie po rovine. Nováčikom bola aj Olinka z Lučenca, ktorá ako však tvrdí, nebolo ju treba skoro ráno prehovárať na cestovanie za Muránskou planinou. Zo zvedavosti sňou prišiel aj Ivan. „Môj otec bol jeden z pravidelných účastníkov predchádzajúcich akcií, tak ma nahovoril,“ povedal Ivan, ktorému sa páčilo po niekoľkých dňoch inverzie v dolinách byť opäť na slnku. „Prehovoril som sa včera a neľutujem. Je tu krásne,“ povedal Ján, svojho času účastník Železného muža, ktorý sa však v sobotu zúčastnil iba rekreačne.

Pozrite si prvý krátky zostrih z Muránskej planiny

Partia z Hrachova sa rovnako nedala zahanbiť a vyslala najlepších na prechod, touto trasou išli prvýkrát. „Prišli sme po piatich rokoch znovu podporiť kolegov z Klubu slovenských turistov Rimavská Sobota,“ povedal organizátor Bilej stopy v Hrachove Róbert, ktorý nie je nováčikom ani na skilapoch. Ako dodal, v tunajšom regióne išlo o vrchol tejto sezóny. Väčšiu skupinu tvorili aj pravidelní turisti a turistky z KST Hnúšťa. Podľa Kamily chodievajú do tejto lokality často a Kučelach či Fabova hoľa je pre nich druhým domovom. „Chodíme sem veľmi radi. Sme si tu odpracovali nejednu hodinu na turistickej brigáde či pri značkovaní,“ zhodli sa turistky, pre ktoré je srdcovou zastávkou určite aj Vepor či Ostrá.

„Očakávali sme veľkú účasť, čo sa napokon aj potvrdilo,“ povedal vedúci prechodu z KST R. Sobota, dlhoročný turista a vytrvalostný športovec Štefan Tóth, podľa ktorého boli podmienky komplikované, ale lyžiari boli veľmi dobre fyzicky pripravení. „Podarilo sa nám prejsť celú trasu tak, ako sme ju naplánovali,“ spomenul Tóth a dodal, že aj keď organizujú viacero bežkárskych podujatí, toto je vrcholom sezóny. Účastníko prechodu odovzdal odznak a DVD z uplynulých ročníkov tejto akcie.

Pre mnohých to bol vrchol zimnej sezóny, iní sa už pred príchodom jari blížia k jarnej stovke. Keďže posledné roky sú v rovnakom termíne dve akcie, okrem prechodu Muránskou planinou aj výstup turistov z Tisovca na Tŕstie, sa našlo pár turistov z R. Soboty, ktorí sa rozhodli zúčastniť obidvoch akcií. A tak si naplánovali výstup na Tŕstie, potom prešli Muránskou planinou a ešte v ten deň sa vrátia na chatu Tŕstie. „Máme priateľov aj na jednej akcii aj na druhej, škoda len, že ani jubilejnom ročníku nedošlo k stretnutiu a jednej veľkej spoločnej akcii v regióne,“ uzavrel Peter.

Prechod Muránskou planinou z pohľadu Michala Fausta

Zdroj: Rimava.sk


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross