No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO/VIDEO: Premiérová jarná cyklistická klasika v znamení rýchlosti

Jarna cena Rimavska SobotaTakmer dve stovky pretekárov zo štyroch krajín nastúpilo na nedeľnú premiéru Jarnej ceny mesta. Rýchla, viac ako 90 kilometrová trasa bola zárukou špurtov, pri ktorých sa však pretekári nevyhli ani pádom. Napriek tomu si cyklisti pochvaľovali jarnú klasiku ako aj priebeh a organizáciu medzinárodnej súťaže. Absolútnym víťazom, ktorý do cieľa prišiel osamotene sa stal maďarský pretekár Gábor Fejes. Medzi ženami sa najlepšie darilo priateľke víťaza Tatiane Jasekovej, ktorá svojím výkonom tromfla väčšinu mužských cyklistov. Medaily si odniesli aj tí najmenší vo svojich kategóriách.

Po štarte na Malohontskej ulici a prejazde mestom čakala na pretekárov profilom rovinatá trasa, ktorá ich previedla južnou časťou regiónu smerujúcou na Pavlovce, cez Dubovec, Šimonovce, Petrovce, Hajnáčku, Fiľakovo, Buzitku a Husinú späť do Rimavskej Soboty. Ako pre Rimava.sk uviedol technický riaditeľ pretekov Marek Urbančok, pelotón sa držal pokope úvodných tridsať kilometrov. „Potom nastúpil maďarský pretekár Gábor Fejes, ktorý sólovo prešiel zvyšok pretekov až do cieľa a za ním prišiel početný balík okolo šesťdesiat cyklistov,“ povedal Urbančok. Nikým neohrozený Gábor, ktorý je aj niekoľkonásobný majster Maďarska v časovke jednotlivcov, prešiel cieľovou rovinkou s časom 2h:16:36,8.

So stratou takmer štyridsiatich sekúnd na víťaza sa v skupine cyklistov bojovalo o druhé a tretie miesto. Medzi nimi nechýbal ani domáci pretekár Filip Balciar, nakoniec skončil na šiestom mieste vo svojej kategórii a celkovo obsadil ôsmu priečku. „Skoro som vyštartoval, mal som sa ešte troška držať vzadu a potom by to bolo možno lepšie. Napriek tomu som spokojný,“ prezradil Filip možný dôvod nezískania medaily. Druhé rimavskosobotské želiezko v ohni, Kamil Juhaniak, sa pre zdravotné dôvody rozhodol nezapojiť do boja o medaily na pretekoch. Napriek tomu mal Rimavskosobotský okres ešte jedného zástupcu. V kategórii mužov do 18 rokov si druhé miesto vyjazdil mladý nádejný cyklista Slavomír Kujan z Kyjatíc, v celkovom poradí skončil na štrnástom mieste. „Preteky boli vynikajúce, prebiehali v poriadku a celú dobu som sa snažil v balíku šetriť a nakoniec som sa pokúšal odísť zo skupiny v tom poslednom kopci, ale bohužiaľ to nevyšlo a v cieli som sa snažil len došpurtovať,“ uviedol Slavomír, ktorý je spokojný s výsledkom.

Rýchlosť pretekov potvrdila pre Rimava.sk aj víťazka ženskej kategórie Tatiana Jaseková, ktorá do cieľa dorazila v čase 2h:21:31,4. „Išlo sa mi rýchlo lebo od začiatku sa snažil víťaz utiecť, takže keď sa celý balík za ním valil, tak sme išli po šesťdesiatom piatom kilometri dosť rýchlo, kde ma na „kopci“ odtrhli,“ dodala Tatiana, ktorej vyhovujú rovinaté, ale aj kopcovité trate.

Riaditeľ pretekov Jozef Juhaniak

Riaditeľ pretekov Jarná cena mesta Rimavská Sobota Jozef Juhaniak

Svoje zručnosti na bicykloch mali možnosť ukázať aj tí najmenší cyklisti. Bola pre nich pripravená jazda zručnosti na malohontskej „dvojprúdovke“. Predviedli sa v jazde medzi kužeľmi, prechodom cez hojdaciu dosku či prenesením pohára vody pri jazde na bicykli. Víťazi si okrem cenných kovov odniesli aj vecné ceny, ktoré ich potešili.

Priebeh Jarnej ceny mesta si pochvaľoval aj riaditeľ pretekov Jozef Juhaniak. „Som nadmieru spokojný s účasťou, s počasím. Troška nás mrzia tie pády, ktoré boli na ceste ale inak si myslím, že to bolo výborné,“ povedal Juhaniak. S účasťou cyklistov bol spokojný aj technický riaditeľ.

„Na to, že mesto Rimavská Sobota nie je cyklistické, tak účasť bola slušná. Zo Slovenska, Maďarska, Poľska a Talianska celkovo štartovalo 176 cyklistov v siedmych kategóriách, šesť mužských a jedna ženská,“ uviedol Urbančok a dodáva, že na jeseň, 13. septembra, sa bude konať druhý ročník pretekov Teatro Okolo Malohontu, ktorých trasa povedie rovnakou trasou ako minulý rok.

 

 

Zdroj: Rimava.sk, Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)
Pri sponzorovaných a reklamných článkoch Rimava.sk štandardne uzatvára komentáre.


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross