No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Futbalový brankár z Rimavskej Soboty sa stal majstrom Portugalska

3. decembra 2022 | | | |  | 
Na priložených fotkách je Bela, ako ho v Portugalsku volali, pri svojich brankárskych zákrokoch. Zdroj: memoriaazul.blogspot.com

Dňa 6. 8. 1913 sa v Rimavskej Sobote narodil Vojtech Andrašík. Už od útleho detstva mu učarovala futbalová lopta. Jeho fyzické parametre ho predurčovali do pozície brankára a tak sa ním aj stal.

Svoju kariéru odštartoval v mužstve RPOS Rimavská Sobota. Jeho výkonnosť sa zvyšovala a tak mu „provinčné“ mužstvo už bolo primalé. V mesiaci október 1935 si na seba obliekol dres divízneho mužstva F.C. Vrútky. V bránke sa stal rýchlo oporou, ale ako blesk z jasného neba zapôsobila správa, že sa o jeho služby zaujíma prvoligové mužstvo SK Židenice (predchodca FC Zbrojovky Brno).

Článok pokračuje pod reklamou


Svoj krst ohňom prežil 4. 3. 1937, keď v priateľskom stretnutí nastúpil proti mužstvu Slavoj Brno. Test bol úspešný, Sk Židenice zvíťazilo v zápase 5 : 1 a v novinách sa písalo, že domáci brankár podal veľmi sľubný výkon. Jeho vrcholné chvíle prišli počas leta 1938 v dvojzápase Stredoeurópskeho pohára proti obhajcovi trofeje FC Ferencváros Budapešť. V prvom zápase po heroickom výkone Andrašíka vyhrali veľmi prekvapujúco Židenice 3 : 1. Aj keď v odvete podľahli 0 : 3 a vypadli z pohára, písalo sa o nich v superlatívach a o Andrašíka sa začali zaujímať popredné európske kluby.

Na priložených fotkách je Bela, ako ho v Portugalsku volali, pri svojich brankárskych zákrokoch. Zdroj: memoriaazul.blogspot.com

Začiatkom decembra toho istého roku prišiel domov do Rimavskej Soboty na dovolenku, bola ligová prestávka. Po jej skončení sa v januári 1939 nevrátil späť do klubu FC Židenice a nedal o sebe ani žiadnu správu. Potom, ako sa nedostavil na prvé tri tréningy, tak mu v klube postupne uložili pokuty vo výške 25, 50 a 75 korún. Andrašík mal mať uvádzaný trvalý pobyt v Tisovci, ale nepreberal žiadne písomnosti. Klub preto napísal do Rimavskej Soboty na adresu, kde mu bývala matka a manželka a upozorňoval, že dá vyvodiť za porušenie zmluvy prísne sankcie.

Zrazu sa objavila správa, že Andrášik je v tréningovom tábore mužstva FC Hungária Budapešť (predchodca MTK) a aj tam podpísal zmluvu. Do hry o jeho služby mali údajne vstúpiť aj činovníci francúzskeho mužstva FC Metz. Tesne pred sfinalizovaním zmluvy s Hungáriou si však celú vec náhle rozmyslel a prestúpil do portugalského mužstva FC Porto. V maďarských novinách sa objavila ľútosť, že nezískali talentovaného brankára. Ako jednu z hlavných príčin nezdaru označili fakt, že v drese Hungárie chytil „tretí dych“ starý brankár a Andrášik nechcel riskovať prípadnú úlohu náhradníka.

Jeho výkony v drese FC Porto maďarská tlač pozorne sledovala a vyjadrovala nádej, že raz predsa len príde domov chytať „kapitán pltníkov“, ako ho prezývali pre jeho poslovenčenú maďarčinu. V drese FC Porto debutoval dňa 31. 3. 1940 a v prebiehajúcej sezóne sa s ním stal majstrom Portugalska.

V januári 1941 utrpel počas zápasu zlomeninu lícnej kosti pod ľavým okom a bol hospitalizovaný v nemocnici. Zo zranenia sa vystrábil a vrátil sa späť do ligovej súťaže v starej forme. V januári roku 1943 sa zrazu záhadne stratila jeho stopa. Hovorí sa, že bol zapojený ako agent do odboja proti Salazárovmu režimu a musel pred zatknutím emigrovať do USA. Žiadne podklady sa však nenašli a vlastne nič sa o ňom nevie od toho januára roku 1943.

Zdroje:
Národní listy zo dňa 21. 2. 1940
Moravská orlice zo dňa 12. 1. 1939
Hétfő Reggel zo dňa 20. 11. 1939
Képes Sport zo dňa 4. 3. 1941
wikiwand.com

Autor: Vladimír Gondáš

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross