HISTÓRIA: V R. Sobote sa hralo aj finále Slovenského pohára, prinieslo góly len z penált

RIMAVSKÁ SOBOTA - Obdobie zlatého veku futbalu sa začalo v Rimavskej Sobote v roku 1994, keď sme postúpili z tretej ligy do druhej a rok na to do najvyššej súťaže. Ešte predtým sa však na štadióne Na záhradkách v centre Gemera-Malohontu odohralo finále Slovenského pohára medzi Košicami a Dunajskou Stredou. Tento zápas priniesol aj drámu, keď klub z východného Slovenska vyhral až po penaltách.

Finále sa odohralo 19. mája 1993 so začiatkom o 16:30. Počas zápasu a predĺženia sa diváci na tribúnach nedočkali ani jedného gólu. Divákov bolo na tribúne údajne 8 000.

Pred zápasom vyspovedali dobové médiá (ústrižky z článkov nájdete na oficiálnej stránke DAC Dunajská Streda) Pavla Diňu, “vodcu” futbalovej Dunajskej Stredy na ihrisku a pýtali sa ho, ako si myslí, že sa tento zápas skončí. “Mali by sme zvíťaziť 2:0,” vyslovil sa. Podľa jeho slov absolvovali sústredenie v rekreačnej oblasti Kurinec, kde sa hráči zo Žitného ostrova cítili výborne. “Fajn ubytovanie, strava, ale tiež počasie, ktoré bolo ako vymaľované,” povedal.

Išlo o zápas prvoligistu (DAC) a druholigistu (Košice). Niektoré médiá po zápase uvádzali tento deň ako čiernu stredu Dunajskej Stredy, pretože všetci očakávali výhru vtedy štvrtého tímu tabuľky v prvej lige. Celý zápas mal pomalý priebeh, ani jeden tím sa nedokázal presadiť a navrch mali mierne futbalisti z metropoly východu.

Ak všetci tvrdili, že bolo 90 hlavných minút nudných, nevedeli, čo ich bude čakať v predĺžení. Kvalita hry klesla na bod mrazu u oboch tímov. Diváci sa mohli tešiť aspoň na penaltový rozstrel. V ňom boli úspešnejší východniari, ktorí v rozstrele vyhrali 5:4. Za Košice sa presadili Blahušiak, Furda, Daňko, Vágner a Belák. Na strane Dunajskej Stredy to boli Diňa, Mintál, Simon a Tomáš.

Reprofoto: Youtube.com (odkaz nižšie na stránke)