No active "ca-sidebar-197687" sidebar

HRNČIARSKE ZALUŽANY: Vynovený domček po starých rodičoch zapojili do súťaže o naj chalupu

Desiatky rokov starý domček po starých rodičoch, ktorý stojí na samote pri Hrnčiarskych Zalužanoch sa dostal do finále najzaujímavejších chalúp jarnej série televízie JOJ. Pôvodne letná kuchynka s maštaľami je v súčasnosti malým centrom tvorenia. Chalupárka Vanda Sarvašová z Oždian, ju po svojich starých rodičoch zveľadila a stala sa jej terčom oddychu uprostred prírody. Okrem pôvodného a domácou chalupárkou zrenovovaného nábytku skrýva aj niekoľko príbehov. „Zbieram čajníky rôznych druhov a keď k nám príde návšteva, z jedného takého čarovného pijeme bylinkový čaj. Ešte predtým mu však prezradíme svoje želenie," opísala jeden z nich rodáčka z Hrnčiarskych Zalužian Vanda Sarvašová, ktorá v tejto chalupe trávila prázdniny a po tom, ako prišla o starých rodičov bolo jej predsavzatím prinavrátiť na toto miesto život. Ako pre Rimava.sk priznala, do súťaže ju prihlásila sesternicina dcéra Patrícia.

Chata postavená z váľkov pôsobí útulne. Interiér kuchynky je pôvodný a podľa Vandy zrekonštruovaný ako kedysi. Poznamenala, že najviac spomienok jej pripomína pôvodná pec, z ktorej sa šíri príjemné teplo, a na ktorej ju stará mama učila čistiť a rozkurovať pec. Okrem spoločenskej miestnosti a jedálne je ďalšou, pre Vandu dôležitou miestnosťou pristavený ateliér kde s priateľmi spoločne tvoria. „Chodím si sem vyvetrať hlavu a s priateľmi tvoriť. Je to taká duša chalupy a moja srdcovka," dodáva Vanda, ktorá sa opravami, maľovaním a samotným reštaurovaním nábytku zaoberá už od detstva. Jej obľúbenými sú lavice či hokerlíky. Tým starším vracia nový život a novo vyrobeným dodáva patinu. Podlahy a steny sú maľované, omietky symbolizujú minulosť a podlaha súčasnosť. „Jedno bez druhého nevie existovať," podotkla chalupárka, ktorej v tomto smere pomáha spolutvorca Peter. Vekové omedzenia v ich tvorení pritom nemajú, dôkazom toho je aj jej 78-ročná mamina Mária.

V lokalite Hrnčiarskych Zalužian, ktorá je svojou históriou a "Šamotkou" bohatá na hrnčiarstvo, nechýbahú v chate ani maličkosti z hliny. Ich autorkou je keramikárka z tej istej obce, Danka Bakšová. „Je vzácna keramikarka, ktorá mi je príkladom. Je mojou najlepšou priateľkou a spolužiačkou zo základnej školy," prezrádza čiastočne svoju inšpiráciu Sarvašová, podľa ktorej majú medzi sebou vzácne a silné puto.

Medzi ich spoločné talizmany patria ruže, ktoré si doma obidve vysádzajú. Okrem toho majú aj talizmany lásky, srdiečka, talizman prírody pripomínajú stromčeky a vtáčiky zdroj energie. Chýbať nemôže ani krížik na stene. „Máme spoločnú vieru a veríme v Pána Boha," dodáva.

A kde chalupárka zbiera námety pre svoju tvorbu? „Motívy sú všade okolo nás. Keď životom neletíme a všímame si okolie, zároveň nachádzame inšpirácie," skonštatovala na záver.

Súťaž NA chalupe potrvá do konca júla a ak sa vám chalupa číslo 4 zapáčila, môžete ju podporiť svojím hlasom tu.

Zdroj: Rimava.sk, FOTO: Archív Vanda Sarvašová, TV JOJ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross