No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jaskyňa Michňová je celoslovenským unikátom, vo svojom vnútri ukrýva spomienku na približne dvadsiatku jaskyniarov

TISOVEC – Jaskyňa Michňová je Tisovčanom a Tisovčankám známa už od polovice 19. storočia. Nachádza sa v Tisovskom krase, ktorý je popretkávaný mnohými jaskyňami. Každá z nich má svoje čaro, no Michňová je unikátna. Vo svojom vnútri ukrýva spomienku na približne dvadsiatku jaskyniarov.

Nad jaskyňou Michňová stojí jaskyniarska chata, ktorá je s ňou úzko spätá. Postavili ju zanietení jaskyniari. „V roku 1951 založil Ing. Kámen jaskyniarsku skupinu. Na preskúmanie si ako prvú vybral túto najznámejšiu jaskynnú priepasť, ktorej vstup bol zahádzaný, boli v nej popadané stromy,“ povedal Dušan Hutka, predseda Speleoklubu Tisovec, s tým, že od založenia jaskyniarskej skupiny koncom roka uplynie 70 rokov.

Článok pokračuje pod reklamou



Jaskyniar Tomáš Lánczos študuje výzdobu v priestoroch Michňovej.

„Ing. Svätopluk Kámen prišiel do Tisovca z Bratislavy, aby učil na Strednej priemyselnej škole hutníckej, ktorá bola založená v roku 1951,“ prezradil ďalej Hutka. Keďže v tom čase ľudia pracovali aj soboty, zmysleli si, že pri jaskyni si postavia chatu, aby mali po práci kde prenocovať. „Postavili ju na vstupe do jaskyne. Keď ju neskôr rozšírili, vstup do jaskyne sa ocitol mimo chaty,“ hovorí predseda tisovského speleoklubu. Keď jaskyniari vybudovali chatku, začali jaskyňu skúmať a osadili do nej drevené rebríky pre ľahší zostup. Zistili, že má hĺbku 105 metrov, dostali sa až na jej dno.

Myšlienka spraviť v jaskyni symbolický cintorín vznikla o niekoľko desiatok rokov neskôr. Nápad súvisel s tragickým úmrtím jaskyniara. „Bolo to v roku 1989. Chceli mu odhaliť pamätnú dosku. V jaskyni sa 25 metrov pod povrchom nachádza veľký, pekný priestor, tzv. Veľká sála. Vybrali si ho na umiestnenie tabule, onedlho pribudla druhá,“ vysvetlil Dušan Hutka.

Jaskyniari na symbolickom cintoríne, zľava: Ivan Kubíni, Dušan Hutka, Dušan Čipka, Peter Vetrák

Jaskynná múza vytvorená koncom 50. rokoch 20. storočia v spoločnosti jaskyniara Zbiža Nišponského.

Myšlienka sa ujala a po tridsiatich rokoch je podľa Hutku vo Veľkej sále 23 pamätných dosiek. „Je to jediný symbolický cintorín nielen na Slovensku, ale aj v Čechách,“ dodal s tým, že na miesto si chodia každoročne pripomínať zosnulých jaskyniarov zapálením sviečky. Nachádzajú sa tam pamätné tabule členov jaskyniarskej skupiny a tých ľudí, ktorí nejakým spôsobom jaskyniarom pomáhali.

Ak by si niekto chcel jaskyňu Michňová pozrieť na vlastné oči, nemáme pre neho dobrú správu – nie je sprístupnená pre verejnosť. „Pre ľudí sú sprístupnené len jaskyne, ktoré prevádzkuje Slovenská správa jaskýň. Na Slovensku pôsobia dve hlavné organizácie: Slovenská speleologická spoločnosť – dobrovoľná organizácia združujúca záujemcov, ktorí jaskyne hľadajú, skúmajú, a potom Slovenská správa jaskýň, ktorá napríklad jaskyne pre verejnosť sprístupňuje a prevádzkuje,“ vysvetlil Dušan Hutka. Do nesprístupnených jaskýň môžu vstúpiť jaskyniari či výskumníci.

Pamätná doska zakladateľovi tisovského jaskyniarstva Ing. Svätoplukovi Kámenovi. Autor: Ing. Zbižo Nišponský

Ďalšou zaujímavosťou je, že Michňovú ako prvý navštívil Štefan Marko Daxner v roku 1878. Napísal o tom do Obzoru. „Aj vtedy bolo známe, že je tu mnoho jaskynných priepastí. Tým, že svoj vstup do Michňovej opísal v tlači, zapísal sa do histórie ako jeden z prvých tisovských jaskyniarov, ktorý zostúpil do Michňovej. Možno tam bol už aj niekto predtým, ale nikde o tom nikto nepísal,“ povedal Dušan Hutka.

„Práve spomenutá jaskyňa, jejž meno i v ďalších kruhoch známo je, a ktorej skúmanie od dávnejších časov bolo známym, leží asi 2 hodiny cesty od Tisovca v „Teplici“ na miernom svahu. Kam známosť ľudu nesiaha, zastupuje jej miesto bájenie. S poviedkami oboznámený: že skala dnu hodená sa dve hodiny hučí, až napokon do vody zpadne; že kačica, do nej vpustená, vypláva na vzdialenom mieste z vody atď. predsavzal som si, fakľou opatrený poprezerať, nakoľko povesť zodpovedá pravde, a zpustiv sa na povrazoch dolu, našiel som, že spomínané bájky preháňajú,“ opísal Daxner v Obzore.

Zdroj foto: archív D. Hutka


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross