No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jazdkyňa Timea má namierené na majstrovstvá Európy. Pomôcť s cestou do Talianska jej môžete aj vy

18. marca 2023 | | |  | 

REVÚCA – Po úspechoch na domácich podujatiach by šikovná Timea Jasenková chcela reprezentovať Slovensko na majstrovstvách Európy v Taliansku. Problémom sú ale financie.

Jazdectvu sa rodáčka z Revúcej venuje viac ako 12 rokov, súťažne ôsmy rok.

"K jazdectvu ma inšpirovala sestra. Ako malé sme sa chodili pozerať na kone, až kým sme nenarazili na pána, ktorý neďaleko nášho domu choval kone a tam sme začali aktívne jazdiť. Mňa to začalo baviť natoľko, že som pri tom ostala," zaspomínala si Timea na svoje začiatky.

Podmienky na trénovanie ale v rodnom meste nemala vždy ideálne. "U nás v Revúcej podmienky na jazdenie akosi pominuli, tak sme si pred tromi rokmi museli prenajať ranč, kde mali kedysi mestské lesy ťažné kone. Trénovala som aj na tráve, ale to nebolo vhodné. Keby som chcela za tréningami jazdiť, bola by to minimálne hodina denne cesty a to neprichádzalo do úvahy, keďže by som musela cestovať s koňom, tak sme to vyriešili tak, že za pomoci rodičov sme vytvorili niečo doma," prezradila pre Rimava.sk.

Timea sa snaží trénovať šesťkrát do týždňa, no odkedy študuje ekonomiku v Banskej Bystrici, času má o čosi menej.

Článok pokračuje pod reklamou


Talentovaná Revúčanka sa venuje westernovému rodeovému športu, konkrétne rýchlostným disciplínam, ktorými sú barrel race a pole bending. Je trojnásobnou majsterkou Slovenska, štvornásobná vicemajsterka, šesťnásobná šampiónka a jej kone trikrát získali prestížne ocenenie Kôň roka.

"Za svoj najväčší úspech považujem posledný titul z majstrovstiev Slovenska v roku 2022, keď som vyhrala s 5-ročným Valachom, ktorého sme doniesli ešte ako žriebä. Od začiatku som s ním pracovala sama, pripravovala som ho, sama som si ho prisadla a objazdila, robila som všetky úkony, ktoré sú so starostlivosťou o koňa spojené. V začiatkoch sa nám veľmi nedarilo, ale na konci sezóny mi to všetko splatil tým, že sme vyhrali s časom, s akým sa behá aj v Taliansku. Keď som došla do cieľa, plakala som od šťastia, bol to neskutočný pocit," prezradila Timea, ktorej najväčším jazdeckým snom je dostať sa na pár rokov do Ameriky, kolísky rodea.

Na základe svojich úspechov sa rozhodla reprezentovať Slovensko na Majstovstvách Európy v Taliansku. Chýbajú jej ale financie, preto spolu so sestrou vytvorila výzvu so zbierkou.

"Je to finančne náročný šport, chcela by som trochu odbremeniť rodičov, ktorí ma celý život podporujú. Veľmi túžim reprezentovať Slovensko a myslím, že po tých úspechoch, ktoré som tu dosiahla mám šancu uspieť.

Získanými finančnými prostriedkami by som chcela vykryť najmä cestovné, ustajnenie koňa, ktoré stojí oveľa viac ako u nás. Tým, že ten kôň potrebuje po ceste aj nejaký oddych, tak počítame, že tam budeme týždeň. Potrebovala by som vykryť aj štartovné. Zatiaľ, čo u nás stojí štart jednej disiplíny 25 eur, v Taliansku 400. Musím si so sebou brať aj seno a krmivo, keďže v Taliansku stojí šesťnásobne viac," prezradila jazdkyňa dôvod zbierky.

"Moja rodina ma neskutočne podporuje. Moja sestra sa zo všetkých síl snaží, aby sa mi na súťaž podarilo dostať a rodičia ma podporujú od malička, som im nesmierne za všetko vďačná," dodala.

Zdroj foto: Timea Jasenková


Pomôcť Timei dostať sa na majtrovstvá Európy môžete na tomto linku.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross