No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jednorožec, Spasiteľ a Lev: Viete, čo majú tieto názvy spoločné?

9. decembra 2021 | | |  | 
Lekáreň Spasiteľ.

Niekedy v letných mesiacoch roku 1942 navštívil Rimavskú Sobotu lekárnik a publicista z Budapešti Dr. Tihamér Szász. Zostala po ňom správa, v ktorej zachytil stav miestnych lekární.

Najstaršou bola lekáreň Jednorožec (Egyszarvú), ktorá bola na Hlavnom námestí. Ide o budovu v tesnom susedstve Farského úradu, dnes v nej sídli predajňa OSCOM. Lekáreň vznikla v roku 1777, keď jej bolo udelené privilégium, pravdepodobne od mestského zastupiteľstva. Toto privilégium zaručovalo, že lekáreň tam musí byť. Aj v tom prípade, že by majiteľ budovy zomrel alebo ju predal, jestvovanie lekárne bolo zaručené.

Článok pokračuje pod reklamou


Pokiaľ majiteľ budovy nemal potrebné vzdelanie, tak si musel buď nájsť niekoho, kto ním disponoval, resp. takej osobe dať lekáreň do prenájmu. V roku 1942 bol jej majiteľom Emil Szántó. Na budove boli stopy po starých dobrých časoch, ale v tom spomenutom roku už vykazovala prvky zanedbávania. Vnútorné zariadenie bolo drahé a masívne. Na podlahe sa nachádzalo farebné linoleum a celkový dojem z lekárne bol veľmi dobrý. Emil Szántó sa sťažoval, že upadol obchodný ruch v meste – kam sa podeli staré zaľudnené týždenné trhy a pracovné zanietenie.

Emil Szántó a lekáreň Jednorožec.

Druhá lekáreň bola tiež na Hlavnom námestí, nejakých 50 až 60 krokov od vyššie spomenutej a niesla názov Lev (Oroszlán). Táto lekáreň funguje do dnešných dní a volá sa Lekáreň na námestí. Tiež vznikla na základe privilégia v roku 1805.

V roku 1942 mala šiestich dedičných majiteľov. Patril medzi nich Štefan Deutsch, ktorý v nej bol zároveň zodpovedným vedúcim. Vnútorné zariadenie bolo moderné, bledo hnedej farby, priestory priestranné, išlo o peknú lekáreň.

Štefan Deutsch a lekáreň Lev.

Štefan Deutsch sa sťažoval, že blízkosť štátnej hranice má ochromujúci dopad na mesto a zároveň tak aj na tržby lekární. Rimavská Sobota sa stala mŕtvym mestom a podľa neho žije už len zo svojich spomienok. Všetky lekárne v čase od 12.00 do 14.00 hod. mali zavreté. Pre slabú návštevnosť si to aj mohli dovoliť. Počas týchto hodín panovalo na tržnici také ticho, že ešte ani mucha tadiaľ snáď nepreletela.

Článok pokračuje pod reklamou


Tretia lekáreň vznikla v roku 1936 a niesla názov Spasiteľ (Megváltó). V dnešných dňoch v tých priestoroch opätovne funguje lekáreň Benu, predtým Salvator, na ul. SNP. V roku 1942 bol jej majiteľom Pavol Nozdroviczi. V čase návštevy bol práve na dovolenke a zastupoval ho jeho kolega Michal Wirtschafter. Vnútorná inšpekcia sa nevykonala, vo vnútri bolo príliš veľa pacientov a Tihamér Szász nechcel brzdiť prevádzku. Lekáreň bola zvonku aj zvnútra moderná a pekná.

Ako zaujímavosť sa tu uvádza, že pokiaľ si pozorne pozriete všetky tri fotky lekární, tak pred vchodovými dverami mali umiestnené lavičky. Tam sedeli klienti lekární, keď sa im pripravoval liek. Mohli sledovať pohyb v meste, prípadne sa rozprávať, a tak svojou zbytočnou prítomnosťou vo vnútri lekárne neznervózňovali jej personál.

Zdroj:
Gyógyszerészi Szemle zo dňa 26. 9. 1942


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross