No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Jej rok bol extrémny, vďaka nemu zmenila svoj život. Novohradčanka Alexandra zvládla svoj boj v Extrémnych premenách

22. októbra 2022 | | | |  | 

ČAMOVCE - Stredajšia (19. 10.) časť relácie TV Markíza Extrémne premeny mala novohradskú pečiatku. Zmeniť svoje telo a životný štýl sa podujala Alexandra Kaszová, rodená Vršánska, z obce Čamovce pri Fiľakove.

Jej príbeh sa zaradil k tým pozitívnym. Z počiatočných 107 sa po roku tvrdej práce dostala na 65 kilogramov. Vďaka dohľadu profesionálov upravila svoje stravovacie návyky a zamilovala sa do cvičenia, bez ktorého si dnes nevie predstaviť deň.

Ani jej premena však nebola jednoduchá a musela zápasiť s viacerými prekážkami. Aká bola cesta sympatickej Čamovčanky k zdravšiemu ja, prečo sa prihlásila do populárnej relácie, ako bojovala s obezitou a čo odporúča ľuďom s nadváhou?

Odpovede na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete v rozhovore pre náš portál.

Článok pokračuje pod reklamou


Pred premenou.

Prečo ste sa prihlásili do Extrémnych premien?

Pretože som bola roky veľká a obézna. Do premien som sa hlásila ešte pred pandémiou. Vyplnila som dotazník, na základe ktorého ma pozvali na kasting. Všetkých ale prekvapila pandémia a natáčanie sa muselo odložiť.

V tom čase som vážila 125 kilogramov a veľmi mi to prekážalo. Začala som preto navštevovať fitko, vďaka čomu som sa dostala na 107 kilogramov. Na jar roku 2021 mi nečakane zavolali z TV Markíza s tým, že ak súhlasím, zaradia ma medzi vybraných uchádzačov. Samozrejme, že som súhlasila.

Na prvé počutie nie je 107 kíl v porovnaní s ostatnými účastníkmi veľa, no vaše BMI bolo vzhľadom na výšku poriadne vysoké.

Áno, a tie kilá na mne aj bolo vidieť. Keď sa teraz na seba spätne pozriem, tak som zhrozená. Nezáleží na tom, či váha ukazuje 100 alebo 200 kíl, tučný človek sa vo svojej koži nemôže cítiť dobre. To bol aj môj prípad.

Nemala som sa rada a neznášala som svoj odraz v zrkadle. Keď som išla do spoločnosti, hodila som na seba hocijaké „vrece“, len aby som zakryla svoje veľké telo.

Bola obezita vaším celoživotným problémom?

Áno, od malička som bola tučná. Aktuálnu váhu som mala naposledy na prvom stupni základnej školy.

Skúšali ste s tým niečo pred premenami urobiť?

Necvičila som. Vždy som bola zhrozená z predstavy pohybu a neznášala som byť spotená. Viackrát som sa pokúšala o úpravu stravy, no vždy to dopadlo rovnakým jojo efektom. Takže nielen, že som po čase všetko nabrala späť, ale ešte som aj niečo navyše pribrala.

Verili ste, že vás vyberú medzi účastníkov Extrémnych premien?

Vôbec. Z kastingu som chcela odísť. Medzi toľkými extrémne obéznymi ľuďmi som aj s mojou nadváhou bola najštíhlejšia, preto som neverila, že ma vyberú. Keď mi zavolali, že ma vybrali do užšieho výberu, poskočilo mi srdce. Urobili sme rozhovor a natočili nejaké zábery, no stále nič nebolo isté. Keď som ale potom uvidela Maroša, bol to neskutočný pocit.

V relácii sa opakuje, že premena je veľmi náročný proces. Bolo to naozaj tak?

Keďže som sa predtým nikdy nehýbala, tak áno. Bolo to veľmi ťažké. Prvý tréning s Marošom bol zabijak. Mala som takú svalovku, že aj keď som v bootcampe bývala na prvom poschodí, používala som výťah. (smiech) Postupom času sa to ale mení a zo športovania sa stane závislosť. Dnes si už neviem predstaviť, že by som necvičila.

Jedna stránka premeny je pohyb, no veľkú úlohu hrá aj strava.

Áno, to bol môj kameň úrazu. Nemala som potrebu večer vyžierať chladničku, práve naopak. Nevedela som si zvyknúť na fakt, že keď budem dodržiavať stanovený jedálniček a porcie, tak schudnem. Stále som sa vážila a vynechávala som jedlá, čím som sabotovala svoj progres.

Keďže som pri cvičení dostatočne nejedla, tak si telo robilo zásoby. Toto môže byť veľký problém mnohých ľudí. Stravu, zdravú a vyváženú, netreba podceňovať.

Museli ste sa úplne zveriť do rúk trénera Maroša Molnára a výživového poradcu Miša Páleníka. Akí boli?

Sú to skvelí ľudia a som šťastná, že som mala možnosť ich spoznať. Keby sa dalo, idem do toho znova. Maroš je top človek. Možno si mnohí myslia, že je to nejaká namyslená celebrita z Bratislavy, no opak je pravdou. Maroš je človek s veľkým Č. Nebyť jeho, možno by som tu už nebola.

Michal ma naučil veľa cenných informácií a zostavil mi fantastický, do detailov vyladený jedálniček. Predtým by som si myslela, že už nikdy nebudem môcť jesť napríklad chlieb, no on mi vysvetlil, že krajec nikoho nezabije. Treba si ho len skombinovať tak, aby som neprijala zbytočné kalórie.

Akú úlohu pri vašej premene zohrala rodina?

Obrovskú. Ak človek nedostane podporu od rodiny, tak zmenu dosiahne len veľmi ťažko. Aj v aktuálnej sérii premien je človek, ktorý sa takejto podpory nedočkal a sám to nezvládol. Mne veľmi pomohol manžel Peťo, nosila by som ho na rukách. Je to ten najlepší človek na svete. Počas mojej premeny som si nemusela variť, všetko mi pripravoval.

Pracujem v škole v Čamovciach a na obedy chodíme do materskej školy. Po ceste prechádzame okolo nášho domu a vždy, keď bol doma, tak ma čakal s obedárom naváženého jedla. Neskutočnou pomocou boli aj moje dievčatá a rodičia, ktorí ma podržali a pomohli mi vždy, keď som si prestávala veriť. Som im všetkým veľmi vďačná.

S trénerom Csabom Taligom.

Vaša premena mala netradičnú bodku, keďže s partnerom ste sa na konci časti vzali pred televíznymi kamerami. Aký to bol pocit?

S Peťom sme spolu 12 rokov. Na začiatku som mu povedala, že už som sa raz rozviedla a nechcem sa znovu vydávať. Postupom času som to ľutovala a naznačovala som mu, že by to mohol urobiť. (smiech) Vôbec som ale netušila, že ma niekedy požiada o ruku. Teraz som šťastná, že práve on je mojím manželom.

Premeny ste začali s váhou 107 kilogramov, na konci ste mali 65. Podarilo sa vám váhu udržať?

Nie, pretože vďaka pravidelným silovým tréningom a tomu prispôsobenej strave naberám svalovú hmotu. Momentálne vážim okolo 70 kilogramov, no nie je to tuk, ale svalová hmota, takže som spokojná. Som závislá od cvičenia.

Pravidelne trénujem vo fitnes pod dohľadom kouča Csabu Taligu, ktorý pre mňa spravil veľmi veľa. Je to skvelý tréner a chlap. Pripravoval ma a dozeral na mňa aj počas celej premeny, pretože Maroš tu nemohol tráviť toľko času. Aj vďaka Csabovi teraz vyzerám tak, ako vyzerám, za čo mu patrí veľká vďaka.

Článok pokračuje pod reklamou


Čo by ste odkázali ľuďom s nadváhou?

Nech sa hýbu. Keď nemôžu absolvovať plnohodnotný tréning, tak denne odporúčam svižnú hodinovú prechádzku a spraviť aspoň 10-tisíc krokov. Viem, že niektorí majú málo času, ale vždy sa počas dňa nájde minútka, kedy môžu spraviť drepy alebo akýkoľvek pohyb pre svoje zdravie.

Určite netreba zabúdať ani na úpravu stravy. Na tanier by sme si mali nakladať viac zeleniny alebo zdravého mäsa a menej príloh. Potom už treba len vydržať a mať pevné odhodlanie.

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross