No active "ca-sidebar-197687" sidebar

FOTO-VIDEO/KAPUSTNICA: Víťaznú kapustnicu navaril najstarší kuchár na Hlavnom námestí

Do Rimavskej Soboty prišli Vianoce skôr. Na Hlavnom námestí sa už po štvrtýkrát stretli tisícky ľudí, aby si pochutnali na tradičnej, sviatočnej polievke, kapustnici. V priebehu pár hodín sa podľa odhadov navarilo viac ako tritisíc litrov kapustnice. „Som veľmi milo prekvapený a veľmi rád sem prídem k vám do Rimavskej Soboty, lebo takéto podujatie nie je na Slovensku. A to chodím dosť veľa po Slovensku,“ povedal predseda poroty Miloš Lachkovič, ktorý získava skúsenosti z celého sveta a domov si tiež priniesol mnoho ocenení zo svetových súťaží. Podľa jeho slov je toto podujatie o priateľstve, o láske, o odovzdávaní si svojich príbehov. „Nie je to len o kapustnici, je to hlavne o vás, o ľuďoch, ktorí žijete tu v Rimavskej Sobote,“ povedal predseda poroty a dodal, že najlepšia kapusta je tá, ktorá chutí každému. „Nielen dospelým, ale aj deťom,“ zdôraznil. Akciu už po štvrtýkrát pripravilo občianske združenie Naša Sobota.

Víťaznú kapustnicu navaril 92-ročný Imrich Kopec

Medzi tímami nechýbali turisti, starostovia, poľovníci, Technické služby mesta, politické strany, banky či zástupcovia desiatok spoločností z Rimavskej Soboty. Tú víťaznú, spomedzi desiatok ďalších originálnych kulinárskych diel, navaril najstarší kuchár na Hlavnom námestí, 92-ročný Imrich Kopec z Banskej Bystrice. Cenu si v jeho mene prišli na pódium prebrať jeho dvaja vnuci, Kopcovci. „Skúsenosti v tomto prípade naozaj zaúradovali,“ povedal s opodstatnením Miroslav Kopec. Okrem niekoľkých cien a gratulácií si odniesli aj putovný pohár. Víťazom zagratuloval aj primátor Rožňavy Pavol Burdiga, ktorý akciu prišiel podporiť už druhým rokom. „Som veľmi poctený ako primátor Rožňavy, že môžem tu prehovoriť v Rimavskej Sobote. Je to krásna akcia, blahoželám týmto chalanom,“ povedal. Podľa Radovana Ceglédyho piaty ročník vo varení kapustnice bude ešte ťažší, lebo družstvá sa učia variť stále lepšiu kapustnicu. „Mám informáciu od poroty, že tento rok to mali veľmi ťažké, lebo všetky kapustnice boli strašne dobré,“ povedal jeden z organizátorov Radovan Ceglédy a odpočítal niekoľkominútový ohňostroj, ktorý ukončil tohtoročnú kapustnicu.

Druhú najlepšiu kapustnicu podľa poroty navaril tím z Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, tretie miesto obsadil Imar.

Atmosféru z vianočnej kapustnice, program a kúpanie Ľadových medveďov, si môžete pozrieť v live vysielaní tu.
Akciu pripravilo občianske združenie Naša Sobota. Ako spomenul jeden z organizátorov Marián Štúrik desiatky tímov spolu navarilo vyše tritisíc litrov kapustnice a najedlo sa takmer desaťtisíc ľudí. „Podarilo sa opäť spojiť množstvo ľudí, rozdali sme radosť a v Rimavskej Sobote sme mali vlastne predčasné Vianoce,“ povedal Štúrik.

Popri varení kapustnice bol pre návštevníkov pripravený aj bohatý program. Niekoľkohodinový program moderoval Rimavskosoboťan Cyril Žolnír. O dobrú atmosféru sa postarali aj domáci účinkujúci, žiaci ZUŠ či Mystic Choir. Na pódiu sa vystriedalo aj viacero úspešných obyvateľov mesta, pokrstená bola aj knižka Čarovnica. Tradične nechýbalo pílenie dreva, chytanie kapra a novinkou boli Sobotské ľadové medvede, ktoré okrem varenia kapustnice sa predviedli aj kúpaním v ľadovej vode v jednom z bazénov priamo na Hlavnom námestí. Viac si môžete pozrieť v live vysielaní tu.

Prežite atmosféru Vianočnej kapustnice aj s videom od TV Rimava (Autor: Matej Kováč)

 

Zdroj: Sponzorovaný článok (Rimava.sk je mediálny partner podujatia)


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross