No active "ca-sidebar-197687" sidebar

KORONAVÍRUS: Žiaci aj dospelí čelia novej situácii. Ako to zvládajú?

Už uplynuli tri týždne čo deti a študenti nechodia do škôl, a ich štúdium sa zmenilo zo dňa na deň. Kvôli opatreniam voči šíreniu koronavírusu ostali v domácom prostredí, v prevažnej miere s rodičmi. Výučba prebieha prostredníctvom internetu. Ako sa s týmto novým spôsobom stotožnili učitelia, rodičia a v neposlednom rade aj samotné deti, sme zisťovali prostredníctvom ankety na sociálnej sieti. Možnosť vyjadriť sa máte aj v nižšie uvedenom dotazníku v článku. Podľa najnovších informácií premiéra SR Igora Matoviča, deti už do škôl tento školský rok ani nepôjdu.

„Situácia nie je jednoduchá," skonštatoval pre Rimava.sk riaditeľ ZŠ Š. M. Daxnera v R. Sobote Peter Černý, podľa ktorého však náročnú situáciu vďaka ich učiteľom zvládajú. Situácia v školstve podľa jeho slov nie je dobrá, čo sa týka vybavenia na takýto spôsob výučby pretože chýba technika, počítače či dostupnosť internetu, hlavne v sociálne slabších skupinách. Učitelia sa však snažia k výučbe hľadať rôzne prezentácie,  náučné videá na youtube, pracovné listy.

Článok pokračuje pod reklamou"Až 90 percent žiakov je zapojených do výučby," zhodnotil riaditeľ s tým, že je to veľmi dobrý počet. "Učitelia sú so žiakmi v kontakte, cez skype, facebook, mailom, cez EduPage, ale aj elektronicky s rodičmi keď sa niečo nedarí alebo nevedia," podotkol. V mnohých prípadoch učiteľov však ide o ešte časovo náročnejšiu prácu venovať sa desiatkam detí a hodnotiť ich prácu, ako keď sú spolu v kontakte.

"Pravdou je, že úloh majú podstatne viacej ako inokedy, syn sa viac učí, ale online sa vie spojiť s učiteľmi a pomôžu, poradia, vyhodnotia. Postrehol som, že sa zlepšil a aj učitelia ho chvália, je to aj tým, že ho máme viac pod kontrolou a viac sa mu venujeme ako inokedy. Je tá karanténa aj na niečo iné dobrá ako na prevenciu proti vírusu, máme to ťažké všetci," zhodnotil v našej ankete Jozef z R. Soboty, ktorý odľahčene poznamenal, že možno takto bude menej poznámok a pokarhaní.

"Môj pohľad na učiteľov/učiteľky sa nijak nezmenil. Síce mám doma zatiaľ len škôlkara, vždy som si naše učiteľky vážila a v duchu "smekala" klobúk pred nimi," reagovala Monika.

Na dôležitosť práce pedagógov, ale hlavne aj zodpovedných rodičov apeluje aj čitateľka Dagmar. Podľa jej slov sú rodiny, kde majú dve školopovinné deti, možno aj viac a matka musí dohliadať ako dieťa vypracuje učivo, venovať sa malej ratolesti a zároveň robiť iný servis okolo domácnosti. "To učiteľom v škole odpadá," podotkla Dagmar s tým, že ak ešte mama študuje popri práci, tak aj ona musí podobne fungovať cez edupage. "Tak Vám poviem, že to si zasluhuje medailu. Takže milí rodičia, či už maminky alebo oteckovia, držte sa. Nech toto všetko prežijeme v zdraví, fyzickom aj duševnom a pani učiteľky, myslite aj na rodičov. Nič sa nestane, ak o jednu úlohu pošlete menej," dodala.

Oceňovanie učiteľov presunuli na neurčito

Posledná sobota v marci patrila učiteľom. Oceňovanie ku Dňu učiteľov však v regióne Rimavskej Soboty bolo kvôli opatreniam zamedzujúcim šíreniu koronavírusu presunuté na neurčito. Na Radnici v Rimavskej Sobote mali vybratým učiteľom odovzdať 22 ocenení, podobne ďalších šesť prostredníctvom Združenia miest a obcí Gemera a Malohontu (ZMOGaM). Ako pre Rimava.sk uviedol Marian Habovčík, predseda ZMOGaMu, tento rok sa mali pri tejto príležitosti stretnúť v obci Klenovec.

Článok pokračuje pod reklamou„Je nám ľúto, že sme to museli preložiť v časoch, kedy ľudia a rodičia zrejme najviac oceňujú potrebu tohto povolania. Mnohí ostali doma s deťmi a musia sa im venovať oveľa viac ako inokedy, spolu aj s učiteľmi," skonštatoval Habovčík, ktorý zároveň zložil poklonu aj rodičom. Ako dodal, z vlastnej skúsenosti vie, že učitelia sa venujú hlavne online žiakom a to často aj úplne celý deň. "Mám doma maturantku, stále dostávajú zadania zo školy. Vidím, že sa stále niečo učia aj keď uvidíme ako to bude ďalej s maturitami," dodal.

Ako to vyzerá u vás doma? Povedzte nám o svojich skúsenostiach v nasledujúcej ankete:

[totalpoll id="158312"]
https://www.facebook.com/sukromnecentrumpartizanske/videos/1094262260931336/

Zdroj: Rimava.sk


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross