No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvíz: Viete o týchto zaujímavostiach mesta Rimavská Sobota?

Zdroj: Rimavská Sobota na starých pohľadniciach

Pripravili sme si pre vás ďalší kvíz. Tentokrát sa bude týkať zaujímavostí z histórie Rimavskej Soboty. Námety na otázky sme čerpali z knihy Rimavská Sobota na starých pohľadniciach od Oľgy Bodorovej.


Dajte nám do komentárov vedieť, ako sa vám darilo. Držíme vám palce!

Výsledky

-
Výborne! Tento kvíz ste zvládli.

Niektoré odpovede ste nemali správne. Veríme, že ste sa niečo nové dozvedeli. Držíme vám palce v našich ďalších kvízoch!

#1. Ako sa volalo súčasné Hlavné námestie v rokoch 1945 až 1955?

#2. Koľko obyvateľov mala Rimavská Sobota v roku 1902?

#3. Podľa čoho dostal názov hotel Tatra na Hlavnom námestí?

Hotel sa najskôr volal Tri ruže, neskôr jeho názov zmenili. Po vzniku Československej republiky v roku 1918 zriadili v hoteli prvú pobočku Hornouhorskej Tatra banky v Rimavskej Sobote, a tak dostal hotel aj nový názov.

#4. Pôvodný názov hotela Tatra bol Tri ruže. Prečo sa tak volal?

Ako prejav úcty a dobrých vzťahov medzi mestami Rožňava a Rimavská Sobota si mešťania vymenili názvy miestnych hotelov, pričom sa v názve objavili symboly mestských erbov. V erbe Rožňavy sú tri ruže. To bol dôvod, prečo hotel v Rimavskej Sobote dostal názov Tri ruže (Három rózsa).

#5. Prvý výrobca zmrzliny v meste Turek Ramada Hazír bol veľkým konkurentom miestnych cukrární. Od roku 1910 mal na Ulici SNP pojazdnú predajňu zmrzliny. Ako ju chladil?

Pravá balkánska smotanová dobrota nemala na okolí konkurenciu. Celú zimu Hazír lámal ľad na Rimave a ukladal ho medzi vrstvy slamy, aby v lete mal čím chladiť zmrzlinu.

#6. Ako sa v rokoch 1968 až 1969 volalo súčasné Námestie M. Tompu?

#7. Prvú elektráreň na území dnešného Slovenska zriadili už v roku 1884 v Bratislave. Kedy začala elektráreň fungovať v Rimavskej Sobote?

Mestská elektráreň, ktorá stála neďaleko konzervárne na ramene rieky Rimava, začala dodávať elektrinu už v roku 1902.

#8. Na Ulici Bélu Bartóka sídlilo Zjednotené protestantské gymnázium. V jednom z bodov školského poriadku sa píše: Fajčenie je možné len

Medzi ďalšie pravidlá patrili napríklad: žiak nemôže opustiť hranice mesta bez povolenia triedneho profesora, čistota - základ života, kto sa úlohu nenaučí, pyká.

#9. Gemersko-malohontské múzeum je piate najstaršie na Slovensku. V ktorom roku bolo založené?

História múzea sa datuje od otvorenia Umelecko-archeologickej výstavy Gemersko-malohontskej stolice dňa 3. septembra 1882, kedy riaditeľ Zjednoteného protestantského gymnázia Ján Fábry, školský inšpektor Viliam Groó, evanjelický farár Ľudovít Hüvössy a István Terray založili Gemerské stoličné múzeum.

#10. Na Hlavnom námestí stojí pomník padlým vojakom v I. svetovej vojne. Koľko mien sa na ňom nachádza?

Pamätník padlým v I. svetovej vojne slávnostne odhalili 10. novembra 1942 na vtedajšom Námestí M. Horthyho. Dlhý zoznam 119 mien padlých vojakov, ktorí pochádzali z Rimavskej Soboty, zoradil autor pomníka rimavskosobotský rodák a maliar Eugen Makovits Mátrai do troch odsekov.

Vyhodnotiť

NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross