No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kvôli zakázanému bozku skončili vo väznici. Rozsudkom boli údery korbáčom a prekročenie hraníc mesta

19. júna 2022 | | |  | 
Fotografia je ilustračná. Zdroj: hungaricana.hu

Končila sa zima roku 1696 a pomaly prichádzala jar. Síce ešte to nebol máj, keď ako sa vraví, prichádza lásky čas a v Rimavskej Sobote jeden taký zaľúbený príbeh riešil súd. Niekde v blízkosti rieky Rimava sa nachádzala vtedy ulica, ktorá niesla jej meno. Stál tam aj dom, kde býval Michal Mészáros. Nedá sa presne určiť, či sa jednalo o jeho syna alebo dcéru, ale v tom dome sa proste stretol mladý zamilovaný pár.

Platili vtedy prísne pravidlá a mladý pár sa nemohol len tak svojvoľne stretnúť a hlavne nie bez prítomností ďalších presne určených osôb. Vtedy však zostali na sekundu sami a mládenec túto chvíľu rýchlo využil. Svoju milovanú objal, pobozkal ju a v tej chvíli sa otvorili dvere a vošla slúžka.

Článok pokračuje pod reklamou


Darmo od seba odskočili, slúžka očami zaznamenala čo sa tam udialo. Nestalo sa nič viac, mládenec len chcel dať svojej milej znak lásky. Lenže slúžka všetko čo videla, porozprávala svojim susedkám, potom svojej švagrinej a už o tom rozprávala celá ulica. Poznajúc naše ženy si vieme domyslieť, koľko sa k tomu popridávalo a v dobe keď táto správa prenikla do celého mesta, už sa farbisto rozprávalo miesto jedného bozku o celých orgiách.

Súd slobodného mesta Rimavská Sobota nemal na výber. Išlo tu o do neba volajúce porušenie cirkevných, ako aj svetských zákonov týkajúcich sa mravnosti a počestnosti obyvateľov mesta. No a cnosť obyvateľov predsa bolo treba chrániť. Na súdnom konaní, ktoré viedli sudcovia Andrej Kötő a Štefan Pálfalusi defilovalo veľa svedkov, lebo údajne sa mladý pár mal objímať a bozkávať kade tade a vraj možno robiť aj iné veci.

Napokon im bolo preukázané len to jedno objatie a jeden bozk, ku ktorému sa aj priznali a spoločne uviedli, že sa chcú zosobášiť a žiť ako manželský pár. Podľa vtedy platných zákonov sa však mohli objímať a bozkávať pred cudzími osobami len vtedy, keď by boli bývali už zasnúbení. To však nebol ich prípad a tak dňa 17. 3. 1696 súd vyniesol nasledovný rozsudok.

Článok pokračuje pod reklamou


Obaja boli zavretí do väznice a budú tam až do tej chvíle, pokiaľ z ich strán neprídu dostatočné záruky, že chcú uzavrieť manželstvo. Potom budú katom v meste vyviazaní k stĺpom hanby, kde dostanú údery korbáčom, následne sa vyženú za hranice mesta a tam uzavrú manželstvo.

Trest sa vykonal a možno sudcovia dali katovi pokyn alebo sa v ňom ozvalo svedomie, lebo tie údery korbáčom neboli príliš silné a mladý pár opustil mesto a zosobášili sa.

Zdroj: Gömör zo dňa 13. 4. 1930

Autor: Vladimír Gondáš


NENECHAJTE SI UJSŤ


Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross