No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kyjatické hračky – ich minulosť, súčasnosť a budúcnosť

27. januára 2024 | | | | |  | 
Zdroj foto: A. Galica

GEMER/MALOHONT – Výroba kyjatických hračiek je úzko spätá s malohontskou dedinkou Kyjatice. Jej obyvatelia boli známi výrobou nábytku z bukového dreva, ktorý sa vyvážal aj za hranice regiónu. Popri skriniach, kredencoch a truhliciach, vznikli kyjatické hračky s typickým geometrickým a lineárnym dekorom.

Majú podobu drevených figúrok a sú bohato zdobené kruhovými ornamentmi, elipsami a čiarkami vyrytými pomocou špeciálneho kružidla, ich výroba má 150-ročnú tradíciu a napriek snahe mnohých majstrov postupne zanikala, až zostal jediný, ktorý sa jej venuje, a je to majster Ladislav Hedvigi z Rimavských Zalužian.

Zachránila ich náhoda

Ako sám povedal, bola to vlastne náhoda, že v tradícii výroby hračiek pokračuje. "Na kyjatické hračky som natrafil v knihe pri hľadaní sústružených ľudových hračiek, ktoré som niekedy vyrábal. Na hračkách ma zaujala najmä geometrická výzdoba, sú vyzdobené ornamentom, ktorý sa používal iba v Kyjaticiach," vysvetlil Hedvigi.

Článok pokračuje pod reklamou


V dnešnej dobe sú kyjatické hračky skôr bytový doplnok alebo suvenír a keď zaujmú deti, tak sú to najmä tie v predškolskom veku. O čo však majú deti záujem, bez rozdielu veku, sú remeselné dielne, kde sa dozvedia čo to aj z histórie a naučia sa pomocou špeciálneho kružidla hračku aj vyzdobiť.

Dôležité je kružidlo

Originálne kyjatické hračky mali štyri nohy a robili sa z bukového štiepu, teda z doskovitého dielu získaného lúčovitým štiepaním klátov. Pôvodne sa takto vyrábali súseky a popri tejto práci vznikli aj hračky s tradičným gemerským symbolom. Z bukovej doštičky sa podľa šablóny vypíli hračka, ktorá sa následne namorí a vyzdobí sa špeciálne upraveným kružidlom.

"Kvôli zachovaniu tradičnej výroby väčšinu hračiek vyrábam podľa starých predlôh – literatúra, múzeá, výskum,“ povedal majster s tým, že sa nevyhýba aj tvorbe, alebo spolupráci s dizajnérmi. "Tu mi je veľmi nápomocné Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV)," dodal.

Nehmotné kultúrne dedičstvo Slovenska

Za účelom zachovania pôvodnej výroby kyjatických hračiek a nábytku vzniklo v roku 2019 občianske združenie Kyjatické hračky. OZ organizuje výstavy, prezentácie s ukážkami výroby, remeselné dielne pre deti aj dospelých. Od roku 2019 sú držiteľom chráneného označenia pôvodu (Úrad priemyselného vlastníctva) a v roku 2022 sa im spoločne s ÚĽUV podarilo kyjatické hračky zapísať do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska. V gemersko-malohontskom regióne je to prvý zápis prvku v spomínanom zozname.

Ďalšou aktivitou na záchranu kyjatických hračiek je obnovenie takmer 200-ročnej evanjelickej školy v Kyjaticiach, ktorá pamätá aj Pavla Dobšinského (v zachovanej školskej kronike je Dobšinského rukopis). "V opravenej budove plánujeme zriadiť dielňu na výrobu kyjatických hračiek, aj stálu interaktívnu expozíciu, v ktorej by sa deti s kyjatickými hračkami mohli pohrať. K obnove verandy, na ktorej sa tohto roku budú konať prvé remeselné dielne, nám pomohla verejná zbierka organizovaná nadáciou Čierne diery. Okrem verejnosti máme podporu aj v Banskobystrickom kraji a Oblastnej organizácii cestovného ruchu Gemer, no aj napriek tomu si celková rekonštrukcia školy bude ešte vyžadovať značné finančné prostriedky, nakoľko dlhé roky chátrala. Najbližšie nás čaká aspoň čiastočná oprava strechy. Okrem spomínanej opravy by som chcel tohto roku premiérovo v Kyjaticiach spraviť už spomínané remeselné dielne, malú výstavu s ukážkami výroby pre verejnosť a veľmi by som chcel konečne urobiť prvé kusy kyjatického nábytku. Tak, to boli plány a skutočnosť záleží, ako vždy, od financií, ktoré momentálne nemáme,“ vyjadril sa Hedvigi.

Napriek problémom, ktoré sa im stavajú do cesty, veria, že svoju misiu na záchranu kyjatických hračiek a vytvorenie dôstojného prostredia na ich výrobu a prezentáciu nakoniec vyhrajú.

Zdroj foto: L. Hedvigi, M. Alberti, M. Purdek, A. Rúčka, A. Galica


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross