No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Kyjatické hračky môžu dostať nový nádych, Hedvigi žiada o finančný príspevok na rekonštrukciu školy

KYJATICE - Jediným výrobcom tradičných kyjatických hračiek je Ladislav Hedvigi z Rimavských Zalužian. Hedvigi sa rozhodol, že by chcel tieto hračky dostať aj do Kyjatíc, kde by chcel zrekonštruovať starú školu, ktorú dostal darom od cirkvi. Na svoj projekt na obnovu kyjatických hračiek žiadal finančný príspevok vo výške 15-tisíc eur cez portál Startlab. Počas písania tohto článku bolo vyzbieraných na druhý deň od spustenia kampane viac ako 19-tisíc eur. 

Článok pokračuje pod reklamou


“Ide o to, že mne sa podarilo vyrobiť väčšie množstvo hračiek, ktoré chcem používať aj v budúcnosti na výstavy. Veľmi rád by som ich umiestnil do dediny, z ktorej hračky pochádzajú. Bol by som rád, ak by sa tam mohla urobiť aj nejaká chránená dielňa, aby sme pomohli aj ľuďom, ktorí si horšie hľadajú robotu,” povedal nám Hedvigi. 

Ako ďalej doplnil, predstavuje si tam aj stálu expozíciu, no nie takú, aby zapadala prachom. Podľa neho by sa to malo najviac prezentovať deťom. “Malé deti si to všetko zapamätajú. Napríklad, aj v takých remeselných dielňach stačí podľa mňa, ak len zavonia to drevo a dostane sa mu to do hlavy. V budúcnosti si na to spomenie a na niečo to použije,” priblížil s tým, že ak chceme zachovať nejaké kultúrne dedičstvo, treba do projektu zakomponovať hlavne deti. 

Podľa slov Hedvigiho je suma 15-tisíc eur určená len na vybudovanie novej verandy, ktorú museli z bezpečnostných dôvodov zbúrať. “Celková suma bude v desiatkach tisíc eur. Chcem zachovať všetko, čo sa dá. Ak by sa to všetko podarilo, požiadal by som o zapísanie školy do kultúrneho dedičstva UNESCO. Je to však dlhodobý proces,” priblížil.

Hračky sa vyrábajú z bukového dreva

Ako nám Hedvigi ďalej povedal, hračky sa vyrábajú z bukového dreva. “Snažím sa to robiť, ako sa to vyrábalo predtým. Technológia je tá istá, no stane sa, že použijem modernejšiu pílku. Niektoré veci robím aj zo štiepaného dreva, no nie je to väčšina, pretože je to náročné,” konkretizoval. 

Článok pokračuje pod reklamou


Keď má drevo svoj tvar, používa sa moridlo. “Používam väčšinou hnedé moridlá. Pôvodní majstri používali mahagónové moridlá. Teraz použijem už aj farebné. Keď sa to namorí, špeciálnym kružidlom robím rôzne ozdoby či ornamenty. Tým, že do dosky zaryje, odstráni tú farbu a vznikne tá linka,” vyslovil sa. 

V závere Hedvigi vymenoval, aké druhy hračiek vyrába najčastejšie. “Robím asi dvadsať druhov hračiek. Najčastejšie sú asi súseky, ďalej sú to koníky rôznych druhov, kohúty, malé postieľky, kolísky či magnetky alebo podšálky,” uzavrel rodák z Rimavských Zalužian. 

Foto: Čierne diery, video: youtube.com


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross