No active "ca-sidebar-197687" sidebar

Lásku psa si treba vážiť a ctiť, hovorí Lucia, ktorá s manželom Ladislavom vybudovala chovnú stanicu

Zdroj: Facebook Lucka Alštock

LUČENEC – Keď si Lucia a Ladislav Alštockovci pred rokmi kupovali prvého psa, ani vo sne by im nenapadlo, že sa raz budú tešiť z vlastnej chovnej stanice a z úspechov na medzinárodných súťažiach.

Zdroj: Facebook Lucka Alštock

Láske ku štvornohým miláčikom priviedol Luciu jej manžel Ladislav.

"On má vzťah k psom odmalička, doma mali vždy psíka. Ja som ich síce vždy obdivovala, ale až keď sme sa s manželom zoznámili, môj pohľad na nich sa úplne zmenil a pochopila som, že lásku a priateľstvo psa si treba vážiť a ctiť," uviedla Lucia pre portál Rimava.sk.

Keď si manželia kupovali dom, zvažovali, či si zadovážiť druhého psíka.

"K nášmu francúzskemu buldočkovi sme chceli rodinného psíka a obaja sme sa zhodli na tom, že labrador je správna voľba. Tri mesiace som intenzívne zbierala informácie o chovných staniciach na Slovensku, v Čechách aj Maďarsku. Naša voľba padla na jednu z najlepších chovateľských staníc labradorských retrieverov, Queens's Joy," prezradila Lucia.

Chovateľka Zuzana Orlovská manželom naznačila, že ich prvá fenka Lady (Fair Lady Queen's Joy) má všetky predpoklady na to, aby bola výstavne úspešná ako jej predkovia. Šesť mesiacov po jej kúpe už absolvovali prvú Medzinárodnú výstavu psov v Lučenci.

Článok pokračuje pod reklamou


Ich psia rodinka sa pomaly začala rozrastať a momentálne majú Alštockovci doma tri labradorky a jednu francúzsku buldočku. "Všetky už absolvovali medzinárodné výstavy, staršie labradorky aj klubové. Náš najväčší doterajší úspech bol úspech Lady, keď vo veľkej konkurencii dokázala vyhrať klubovú výstavu a keď vyhrala v absolútnom finále Nitradog druhé miesto spomedzi všetkých plemien výstavy - BIS 2, ktorej sa zúčastnilo 4- až 5-tisíc psov. V roku 2020 sa podľa bodovania Slovakia Dog Cup a Open Slovakia Dog Cup stala absolútnym víťazom," povedala.

Zdroj: Facebook Lucka Alštock

Lucia a Ladislav sú rodičmi dcéry a syna. Ich deti považujú život so štvornohými miláčikmi za úplne prirodzený. "Sú s nimi od narodenia. Keď sa nám narodila dcéra, mali sme buldočka Tea a syn sa narodil mesiac po našej prvej výstave s Lady, takže je pre nás úplne prirodzené byť medzi nimi. Rozumejú aj tomu, že s nimi chodíme na výstavy, veľmi nám pomáhajú naše úžasné mamy, ktoré nás zastúpia v čase našej neprítomnosti. Zo začiatku chodil na výstavy iba manžel, keďže ja som s bábätkom nemohla ísť, ale posledný rok už chodíme spolu."

Manželia Alštockovci si časom založili aj vlastnú chovnú stanicu Al's Fair Hearts. "Ako sa hovorí, s úspechom rastie chuť a po každej výstave sa menia aj ciele. Najprv to bolo len o prezentácii našich feniek a zrazu sme sa dostali k založeniu vlastnej chovnej stanice. Našim cieľom je odchovať zdravé a kvalitné šteniatka, zodpovedne pre ne vyberať majiteľov a viesť našu chovnú stanicu v najväčšej láske a pokore k tomuto krásnemu a inteligentnému plemenu. Touto cestou by som sa veľmi pekne chcela poďakovať Zuzane Orlovskej za dôveru, cenné rady a priateľstvo, pretože práve vďaka nej sme s manželom ´vhupli´ do sveta chovateľov. Vďačíme jej za to, že sme tam, kde sme, pretože ona môjho muža všetko trpezlivo učila. Chceme sa poďakovať aj rodine a priateľom za ich podporu a že sa tešia z našich úspechov. V mene všetkých chovateľov sa snažím robiť aj osvetu, aby ľudia prestali podporovať množenie a utrpenie psov v množiarniach, aby si dôkladne vyberali, odkiaľ si chcú zaobstarať domáceho miláčika. Najlepšia cesta je oficiálna chovná stanica, alebo psí útulok," dodala Lucia.


NENECHAJTE SI UJSŤ


Odoberajte novinky spravodajského portálu Rimava.sk, ktoré vám v e-mailovej schránke budú pristávať pravidelne.

Páčil sa ti článok? Zdieľaj ho
Diskusia k príspevku
Odporúčáme
No active "ca-sidebar-197688" sidebar
cross